Parownica do podłóg, okien, dywanów – szybkie i bezwysiłkowe sprzątanie

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Parownica

Domowe porządki bywają męczące, dlatego warto szukać rozwiązań, które pomogą je przyspieszyć i uskutecznić. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju urządzenia parowe – parownice do szyb czy do dywanów, które sprawiają, że sprzątanie domu przebiega sprawniej i niemal bez wysiłku.

Coraz bardziej popularne parownice umożliwiają sprzątanie bez konieczności sięgania po detergenty i wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Ideą tych urządzeń jest czyszczenie jedynie przy pomocy pary wodnej. W ten sposób można usunąć również przebarwienia czy tłuste zabrudzenia. Co ważne, para wodna ma właściwości bakteriobójcze, dlatego sprzątanie łazienki czy kuchni jest jeszcze skuteczniejsze. Wśród dostępnych urządzeń znaleźć można nie tylko zaawansowane parownice, lecz także mopy parowe i małe myjki parowe.Czym jest parownica?


Parownica do czyszczenia to urządzenie przypominające zazwyczaj tradycyjny odkurzacz, ma bowiem pojemnik na wodę, rurę, wąż, a także zestaw końcówek. Często są to większe sprzęty poruszające się na kółkach, jednak można znaleźć też modele mniejsze, ręczne. Często pod tym pojęciem ukrywają się również mopy parowe i myjki parowe (tzw. czyściki). Wszystkie tego rodzaju urządzenia pracują na tej samej zasadzie – generując wyrzut pary wodnej, umożliwiają czyszczenie danej powierzchni bez użycia środków chemicznych. Parownica do okien, podłóg czy fug działa dokładnie w taki sam sposób. Aby uruchomić urządzenie, najpierw należy przygotować odpowiednią końcówkę, nalać wody do zbiornika i dopiero wtedy podłączyć do zasilania oraz wcisnąć odpowiedni przycisk na obudowie parownicy. O gotowości urządzenia do pracy informuje świecąca się dioda. Jeśli przed końcem sprzątania zabraknie cieczy w zbiorniczku, należy wyłączyć urządzenie i napełnić ponownie wodą. Na zbiorniku zawsze jest oznaczony minimalny i maksymalny poziom wody. Urządzenia parowe służą do czyszczenia niemal każdej powierzchni, dlatego parownica do mycia może być urządzeniem wielofunkcyjnym, z wymiennymi końcówkami lub małym sprzętem o konkretnym przeznaczeniu (np. parownica do szyb lub podłóg). Za pomocą urządzeń generujących parę można więc umyć okna, podłogi, meble, tapicerkę, dywany, żaluzje, ceramikę czy piekarnik. Zastosowanie parownicy jest bardzo szerokie. Dostępne są również modele ze specjalnymi przystawkami, które umożliwiają prasowanie.


Zainteresuje Cię: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki

Parownica do mycia: rodzaje

Jednym z bardzo popularnych rodzajów parownic są mopy parowe, czyli urządzenia, dzięki którym szybko, bez wysiłku, a przede wszystkim skutecznie wyczyści się większość powierzchni. Parownica do mycia podłóg najlepiej sprawdza się na podłożu ceramicznym, myje się nią również niektóre rodzaje paneli. Przed zakupem mopa parowego warto sprawdzić, jaki typ powierzchni można bezpiecznie czyścić parą wodną. Mycie podłóg parownicą jest szybkie i proste, a mop przypomina wyglądem odkurzacz pionowy. Zazwyczaj kształt stopki jest trójkątny, co ma umożliwić dotarcie do narożników i dokładniejsze porządki. Parownica mop parowy ma zbiornik na wodę o różnej pojemności, generator pary oraz dyszę. Jeśli jednak potrzebne jest urządzenie, które pozwoli na wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc czy małych elementów, warto sięgnąć po myjki ręczne, czyli małe parownice wyposażone w wiele końcówek, dzięki którym można umyć grzejnik czy piekarnik. Do tego typu urządzeń zaliczana jest m.in. parownica do czyszczenia fug.

Jaką parownicę wybrać?


Jaka parownica do domu będzie najlepsza? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? Myjka parowa to doskonały wybór dla alergików oraz osób dbających o środowisko naturalne. Oczywiście pierwszym kryterium powinny być potrzeby i oczekiwania użytkownika – wszystko zależy od tego, czy urządzenie ma myć jedynie podłogi, okna, czy może również inne powierzchnie. Jeśli parownica ma czyścić podłogi, wystarczy zakup mopa parowego, jeśli okna – przyda się myjka parowa. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę czy długość kabla, jak również ilość i rodzaj dołączonych końcówek. Im ich więcej, tym większa funkcjonalność parownicy. Istotne są też parametry techniczne urządzenia – w przypadku tych generujących parę wodną będzie to ciśnienie i prędkość strumienia (im wyższe, tym skuteczniejsze urządzenie). Warto szukać tych informacji w karcie technicznej. Dobrej jakości parownice mają certyfikaty potwierdzające ich skuteczność w walce z bakteriami (dezynfekują, usuwają bakterie i roztocza bez konieczności stosowania detergentów). Kryterium wyboru może być również cena urządzenia – najdroższe są duże parownice wielofunkcyjne, jednak za niewielką kwotę można wyposażyć swój dom w mop parowy.


Przeczytaj również: Myjka do okien – jak wybrać najlepszą i na co zwracać uwagę?


Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?