Odkurzacz bezworkowy – jak działa i jak go wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacze bezworkowe są nowoczesnymi i funkcjonalnymi urządzeniami. W porównaniu do klasycznych odkurzaczy są tańsze w eksploatacji i z dużą skutecznością filtrują zanieczyszczenia. Odkurzacze tego typu może kupić w różnych cenach.


Odkurzacz bezworkowy jest alternatywą dla klasyczny odkurzaczy workowych. Cieszy się rosnącą popularnością, co nie powinno nas dziwić – ich wybór jest ogromny, a duża rozpiętość cen sprawia, że każdy może pozwolić sobie na takie urządzenie. Odkurzacze bezworkowe skutecznie filtrują zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w domach, w których mieszkają alergicy, a także rodziny z małymi dziećmi. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jaki jest najlepszy odkurzacz bezworkowy? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!


Odkurzacz bezworkowy – kilka najważniejszych informacji  • Odkurzacz nie posiada worka jak w klasycznych urządzeniach. Wyposażony jest za to w pojemnik na brud.
  • Dobry odkurzacz bezworkowy nie tylko zasysa powietrze i zanieczyszczenia, ale także dobrze je filtruje. W pojemniku zostaje to, co niepożądane, a powietrze, które się wydobywa, jest czyste.
  • Wykorzystywane są w nich specjalne filtry do odkurzaczy bezworkowych. W najlepszych modelach stosowany jest cyklon III generacji, którego zadaniem jest zmniejszenie zużycia filtra.
  • Pojemnik można wypróżniać po każdym odkurzaniu lub po kilku.
  • Wyróżnia się wiele rodzajów odkurzaczy tego typu – odkurzacz przemysłowy bezworkowy, odkurzacz do domu, mały odkurzacz bezworkowy, który nie zajmuje dużo miejsca, i wiele, wiele innych.


Zainteresuje Cię: Robot odkurzający – czy warto go kupić? Co jest ważne przy wyborze?

Bezworkowy odkurzacz – kto powinien go kupić?


Odkurzacz bezworkowy to bardzo dobre rozwiązanie w domach, w których mieszkają alergicy. Częste opróżnianie pojemnika i dobry filtr pozwalają na utrzymanie świeżego powietrza, bez zanieczyszczeń, kurzu i roztocza. Idealnie sprawdza się również w domach z małymi dziećmi oraz ze zwierzętami. Sierść zbierana przez odkurzacz zajmuje dużo miejsca i wymaga częstej wymiany worków, co znacznie zwiększa koszty eksploatacji odkurzacza workowego. W modelu bezworkowym pojemnik można opróżniać, nie generując kosztów.

Jaki odkurzacz bezworkowy wybrać?


Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i jak będziemy używać odkurzacza. Odkurzacz przemysłowy bezworkowy przyda się podczas sprzątania dużych i wymagających powierzchni. Mając duży dom, dzieci i zwierzęta, przyda się mocny odkurzacz bezworkowy, a jeżeli mieszkanie jest niewielkie, można zdecydować się na małe odkurzacze bezworkowe, których wybór jest bardzo duży. Z wielkością odkurzacza wiąże się także pojemność zbiornika na kurz, od którego zależy, jak długo można odkurzać. Kolejną ważną kwestią jest filtr. Wyróżnia się urządzenia z filtrem wodnym, HEPA i filtrem zmywalnym:

filtr wodny – najlepiej usuwa wszelkie zanieczyszczenia, dlatego polecany jest przede wszystkim alergikom. Sprawia jednak trudność, ponieważ konieczne jest opróżnienie zbiornika z wody po każdym użyciu odkurzacza. W innym przypadku mogą pojawiać się w nim różne bakterie. Odkurzacz bezworkowy wodny jest jednak najskuteczniejszy;

filtr HEPA – to filtr bardzo popularny, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, również grzybów. Tanie odkurzacze bezworkowe mogą mieć jeden filtr, jednak w modelach droższych można spotkać się z kilkoma filtrami – ich skuteczność jest wtedy znacznie większa;

filtr zmywalny – są montowane w urządzeniu na stałe. Nie kupuje się nowych filtrów do wymiany. Filtr zmywalny trzeba od czasu do czasu przepłukać czystą wodą.

Najlepsze odkurzacze bezworkowe wyposażone są w wiele dodatkowych akcesoriów, które pomagają w utrzymaniu czystości. Jeżeli w mieszkaniu są meble tapicerowane i dywany, świetnie sprawdzi się odkurzacz bezworkowy z turboszczotką, ewentualnie z elektroszczotką. Można spotkać się również z turboszczotkami miniaturowymi, sprawdzającymi się podczas sprzątania samochodów. Często odkurzacze wyposażone są też w szczotkę do szczelin, ułatwiającą sprzątanie trudno dostępnych miejsc.

Istotna jest także moc silnika. Odkurzacz bezworkowy 200W będzie na pewno skuteczniejszy od odkurzacza o niższej mocy, chociaż zawsze dodatkowo należy sprawdzić klasę skuteczności danego urządzenia.

Odkurzacz bezworkowy czy workowy?

Odkurzacz bezworkowy jest lepszy dla alergików, wygodniejszy, kiedy w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Jest to też urządzenie ekonomiczne, które zapewnia doskonałe efekty pracy. Ma jednak kilka wad. Cichy odkurzacz bezworkowy to rzadkość. Z kolei odkurzacze workowe sprawdzają się w małych mieszkaniach, w których wymiana worków nie następuje szybko. Wybór, jak zawsze, uzależniony jest od indywidualnych potrzeb.


Przeczytaj również: Porządki wiosenne – czyste mieszkanie i nowy sezon w ogrodzie. Praktyczne wskazówki


Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?