Nawilżacz powietrza – jaki wybrać? Czym się kierować przy jego zakupie?

Strona GłównaPAYBACK EkstraDom i ogród ● Nawilżacz powietrza

Ogrzewanie mieszkań w sezonie jesienno–zimowym sprawia, że powietrze staje się suche. W konsekwencji tego dużo osób zaczyna cierpieć na kaszel, zauważa wysuszenie skóry i doświadcza duszności. Skutecznym sposobem na walkę z tym zjawiskiem jest nawilżacz powietrza. Na co zwracać uwagę, kupując takie urządzenie?

Jakość powietrza, jakim oddychamy na co dzień, ma wpływ na zdrowie. Nadmierne wysuszanie śluzówek, podrażnienie oczu czy ich łzawienie i szczypanie to tylko niektóre z objawów przebywania w miejscu, gdzie panuje suche powietrze. Innymi symptomami są osłabiona koncentracja oraz problemy ze snem. W sezonie grzecznym warto zaopatrzyć się w dobrej jakości nawilżacz powietrza.


Aby ocenić wilgotność powietrza w mieszkaniu, wykorzystuje się higrometr. Norma stanowi 30%, jednakże lepiej, jeśli wynik znajduje się w zakresie 40–60%. Taka wilgotność jest najlepsza dla zdrowia. Jeśli jest mniejsza niż 30%,to stanowi sygnał alarmowy dla zdrowia.


Rodzaje nawilżaczy powietrza


Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, różniących się skutecznością, budową oraz sposobem działania.

Najprostszy w obsłudze i zarazem najtańszy jest nawilżacz powietrza na kaloryfer. Można go nabyć nawet w supermarkecie za około 20 złotych. Nie potrzebuje on napędu elektrycznego i jest łatwy w czyszczeniu. Ceramiczne pojemniki na kaloryfer można wypełnić zwykłą wodą z kranu i uzupełniać jej poziom co kilka dni. Pod wpływem ciepła woda zaczyna parować i nawilżać otoczenie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i wzorów takich nawilżaczy, co sprawia, że spełniają one dodatkowe funkcje dekoracyjne. Ich minusem jest to, że ich działanie ograniczone jest tylko do jednego pomieszczenia.


Zainteresuje Cię: Jakie rośliny oczyszczają powietrze? W jaki sposób o nie dbać?


Parowe nawilżacze powietrza wykorzystują z kolei energię elektryczną. Wyposażone są w specjalny pojemnik, do którego wlewa się wodę. Jest ona stopniowo podgrzewana i wyrzucana na zewnątrz w postaci mgiełki. Takie rozwiązanie polecane jest przede wszystkim w pokojach dziecięcych lub osób, które mają potrzebę korzystania z inhalacji. Niektóre z modeli umożliwiają dodanie do wody naturalnych olejków eterycznych, co stanowi formę aromaterapii. Minusem takich urządzeń jest wysoki pobór energii elektrycznej oraz niewielkie podniesienie temperatury otoczenia. Najtańsze modele dostępne są już od 50 złotych.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza działa natomiast na nieco innej zasadzie niż parowy. Pochłania on powietrze z otoczenia, nawilża je i wypuszcza chłodną mgiełkę na zewnątrz. Nie wymaga uzupełniania wody i nie podnosi temperatury powietrza. Jednym z istotnych minusów tego rodzaju urządzeń jest ich cena – wynosi ona od 400 do 600 złotych.

Do najnowocześniejszych modeli zalicza się z kolei ultradźwiękowe nawilżacze powietrza. Technologia wykorzystana w ich produkcji opiera się na możliwości rozbijania cząsteczek wody przez ultradźwięki. Mechanizm może chłodzić lub podgrzewać wodę w zależności od programu. Bardziej zaawansowane i nieco droższe urządzenia mają wbudowane higrometry, które stale monitorują poziom nawilżenia powietrza. Wadą tych nawilżaczy jest fakt, że fale ultradźwiękowe są słyszalne przez zwierzęta, przez co mogą być dla nich nieprzyjemne.

Nawilżacze powietrza – na co zwracać uwagę przy ich zakupie?


Przed zakupem nawilżacza powietrza warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Istotnym czynnikiem jest wydajność urządzenia. Producenci mogą podawać go na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi o powierzchni (w metrach kwadratowych) powietrza, które może zostać oczyszczone w jednostce czasu. Można wybierać spośród modeli o zasięgu 10 m2 oraz 200 m2. Wszystko zależy zatem od wielkości mieszkania. Wydajność parowania może być podana z kolei w jednostce litrów na dobę. Średnio na czterdziestometrowe pomieszczenie wystarczy wydajność na poziomie 5–6 litrów.

Kolejnym ważnym parametrem jest moc. Informuje ona o ilości pobieranej energii podczas pracy nawilżacza. Należy mieć na uwadze, że im większa moc, tym szybciej powietrze zostanie nawilżone. Najwięcej oszczędności daje moc na poziomie ok. 100 W.

Warto pamiętać, że pojemność zbiornika na wodę musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Można znaleźć modele o pojemności do 7 litrów. Posiadacze nawilżacza z oczyszczaczem nie mogą zapominać także o częstej wymianie filtrów, które są ważnymi elementami rozszerzającymi zakres działania sprzętu. Najpopularniejsze są filtry węglowe (redukują nieprzyjemny zapach) oraz HEPA (usuwają alergeny, kurz i roztocza).

Jeśli nawilżacz przeznaczony jest do dziecięcego pokoju, istotnym wskaźnikiem jest hałas podawany w decybelach. Do najcichszych na rynku zalicza się nawilżacze emitujące hałas w granicach 25 dB. Można je stosować nawet w nocy, bez obawy o wybudzenie dziecka.


Przeczytaj również: Jak wybrać skuteczny oczyszczacz powietrza do domu?

Wyposaż swój domu i ogród z PAYBACK. Wybierz się na zakupy z kartą, aktywuj kupon i zacznij oszczędzać dzięki punktom! Jak wolisz robić zakupy?