Jaką torbę na kółkach wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Torba na kółkach

Torby na kółkach o różnych rozmiarach powinny znajdować się w każdej garderobie. To jedna z niezbędnych rzeczy potrzebnych zarówno podczas krótszych, jak i dłuższych wyjazdów. Kluczowy jest wybór takiej torby, która posłuży wiele lat. Na jakie parametry zwracać uwagę, aby nie żałować zakupu?

Torba na kółkach pozwala na wygodne podróżowanie nawet w najdalsze zakątki świata. Przed zakupem konkretnego modelu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze z nich dotyczy częstotliwości podróżowania. Jeśli wyjazdy są regularne, warto zainwestować w torby lepszej jakości (nieco droższe), które będą służyć przez długie lata. Nie mniej ważna jest kwestia środka transportu. Linie lotnicze nakładają ograniczenia na rozmiary walizek podróżnych, dlatego, jeśli to jedyny sposób lokomocji, konieczne będzie zapoznanie się z regulaminem przewoźnika. Podróż własnym samochodem daje znacznie więcej swobody i umożliwia spakowanie nawet kilku walizek. Kolejne pytanie dotyczy tego, co będzie się przewoziło w torbie. Inny materiał należy wybrać do przewożenia rzeczy delikatnych, a inny, jeśli w środku znajdują się ubrania. Kwestia wyglądu torby jest równie istotna. Warto wybrać taką, która wpisze się w indywidualne gusta, gdyż będzie towarzyszyć właścicielowi przez kilka sezonów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu torby na kółkach?

Torby podróżne na kółkach dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, dzielą się na modele dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Panie najczęściej wybierają materiały o wyrazistych kolorach, natomiast panowie stawiają na barwy stonowane. Dzieci mogą wybierać spośród dziesiątek różnych walizek, w tym również przedstawiających bohaterów ulubionych kreskówek lub z podobiznami zwierząt. Ważne, żeby design torby był miły dla oka.

Rozmiar torby turystycznej na kółkach musi być dopasowany nie tylko do ilości rzeczy, które będą przewożone, lecz także środka transportu. Duże walizki i torby mogą sprawiać problem przy odprawie bagażowej lub podróży autobusem. Standardowy rozmiar kabinowy wynosi 40 × 35 × 12 centymetrów. Rodzaj materiału, z którego została wykonana torba, musi być dopasowany do tego, co będzie w niej przewożone. Do transportu odzieży wystarczają miękkie materiały. Jeżeli w środku znajdą się sprzęty elektroniczne, potrzebna będzie walizka z grubszego, twardego i wodoodpornego materiału.

Ważną kwestię stanowi rodzaj kółek, które są zamontowane przy torbie. Jeśli jest ona bardzo ciężka, dobrej jakości kółka staną się dużym obciążeniem, które sprawi, że transport walizki nie będzie powodował dyskomfortu. Na rynku dostępne są modele toreb z dwoma i czterema kółkami. Ta druga opcja jest znacznie częściej polecana, ze względu na większy komfort podróżowania. Kółka muszą być odpowiednio duże, aby łatwo pokonywały wszelkie nierówności na drodze. Modele, które można obracać wokół własnej osi, ułatwiają manewrowanie w tłumie. Mocowanie kółek powinno być solidne, aby nie doszło do ich uszkodzenia, gdy natrafi się na kamień lub dziurę w chodniku. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku walizek o dużej pojemności.


Lecisz na wakacje samolotem sprawdź jak spakować bagaż przed podróżą? Co jest ważne?

Wymień punkty na dodatkowe środki na podróże na Booking.com

Zabezpieczenia w torbie podróżnej

Jeśli w bagaż ma służyć do przewożenia cennych rzeczy, powinno się kupić walizkę na kółkach, która będzie wyposażona w dodatkowy zamek na szyfr. Wybierając się do USA, Kanady lub Japonii, warto rozważyć kupno walizki z systemem TSA – ten znak umieszczony na walizce oznacza, że otworzyć ją mogą jedynie jej właściciele lub służby cele. Nawet najprostsze zabezpieczenie znacznie zwiększa bezpieczeństwo bagażu. Często walizki są otwierane przez złodziei w pośpiechu, więc nawet prosty system może skutecznie zniechęcić przed rabunkiem.

Torba na kółkach – z jakiego materiału może być wykonana?

Na rynku znajdują się trzy główne kategorie materiałów, z których zrobione są torby podróżne. Są to:

  • Materiały miękkie – najczęściej materiały tekstylne, są bardzo elastyczne i wytrzymałe. Warto jednak pamiętać o tym, że ich głównym przeznaczeniem jest przewożenie odzieży. Nie zaleca się wkładania do nich przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia.
  • Materiały półtwarde – są znacznie stabilniejsze i wytrzymalsze niż tworzywa zaliczane do miękkich materiałów.
  • Materiały twarde – to najczęściej poliwęglan, polipropylen, włókno szklane i materiały termoplastyczne. Cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzą się przy przewożeniu delikatnych sprzętów elektronicznych.

Torby podróżne na kółkach to bardzo często inwestycja na długie lata, a czasami nawet pokolenia. Nie warto zatem oszczędzać na jej zakupie.

Zobacz także: Co zabrać na wakacje? O czym trzeba pamiętać?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób