Czym jest outlet? Czy można kupić w nim markowe rzeczy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Czym jest outlet?

Outlet to sklep, w którym sprzedawane są produkty po obniżonych cenach. Zazwyczaj pochodzą one z końcówek serii, nadwyżek magazynowych, zwrotów konsumenckich, wystaw sklepowych lub likwidacji hurtowni.

Outlety oferują szeroki wybór produktów, w tym ubrania, odzież, dodatki czy artykuły dziecięce. Sprawdź, czy warto korzystać z tego źródła i jak robić to bezpiecznie.

Czym jest outlet? Kiedy powstały pierwsze outlety?

Słowo outlet pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ujście” lub „wylot”. W kontekście handlu outlet to sklep, w którym sprzedawane są produkty po obniżonych cenach. Pierwsze outlety pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Początkowo były to sklepy, w których sprzedawano nadwyżki magazynowe i końcówki serii. Z czasem outlety stały się coraz bardziej popularne i zaczęły oferować szeroki wybór produktów różnych marek. W Polsce takie punkty zaczęły pojawiać się na początku lat 90. Początkowo były to małe sklepy, najczęściej zlokalizowane w mało atrakcyjnych miejscach, ale w miarę rozwoju ich popularności zaczęły pojawiać się w dużych centrach i galeriach handlowych. Obecnie outlety są bardzo popularną formą handlu. Oferują szeroki wybór produktów w niskich cenach. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych sklepów i są świetnym wyborem dla osób, które chcą zadbać o swój domowy budżet.

Jakie produkty można znaleźć w outletach?

W outletach znajdziesz różne kategorie produktów, m.in.:

 • odzież – ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci;
 • obuwie – buty dla kobiet, mężczyzn i dzieci;
 • dodatki – torebki, paski, biżuteria, szale, czapki etc.;
 • elektronika – sprzęt RTV i AGD;
 • meble – do domu i ogrodu;
 • zabawki.

W sklepach tego rodzaju znajdziesz zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Mogą to być np. modele powystawowe, które – poza faktem obecności na ekspozycji – nie noszą żadnych znaków użytkowania. W outletach fabrycznych znajdziesz produkty danej marki (np. końcówki serii, zwroty) w obniżonych cenach, w multibrandowych czekają na Ciebie produkty różnych marek.

Dlaczego warto kupować w outletach?

Najważniejszym argumentem, który przemawia za popularnością outletów, są niskie ceny. Markowe produkty w bardzo dobrym stanie można kupić nawet o 70% taniej w porównaniu do tradycyjnych sklepów. Kolejną zaletą jest szeroki wybór produktów różnych marek – nie tracąc na jakości, możesz tu kupić buty do biegania lub wózek dla dziecka. Produkty, które pochodzą ze zwrotów, nie noszą zazwyczaj oznak użytkowania – powodem odesłania towaru rzadko jest wada fabryczna, częściej chodzi np. o nieodpowiedni rozmiar.

Pamiętaj, że dzięki karcie PAYBACK również możesz kupować taniej. W Kodosferze codziennie czekają na Ciebie zniżki na zakupy w ulubionych sklepach, a za zgromadzone punkty możesz kupić m.in. karty podarunkowe do wykorzystania u wybranych partnerów. Wśród partnerów PAYBACK również znajdziesz markowe sklepy, a aktywne uczestnictwo w Programie da Ci możliwość, aby korzystać z ich oferty na korzystnych warunkach.

Gdzie znaleźć outlety?

Wśród outletów znajdziesz zarówno punkty stacjonarne, jak i sklepy internetowe. Te pierwsze często znajdują się w centrach lub galeriach handlowych, a także przy głównych, handlowych ulicach miast. Outlety internetowe oferują szeroki wybór produktów różnych kategorii z dostawą do domu.

Sklepy tej kategorii mają charakterystyczne nazwy. Najczęściej zawarte jest w nich słowo „outlet”, aby klient od samego początku wiedział, z jakimi produktami ma do czynienia. Przykładowa nazwa sklepu może brzmieć „Outlet Centrum” lub „Markowy Outlet”. Sklepy outletowe często używają nazw, które odnoszą się do okazji cenowych, np. „Tania Moda” lub „Outlet Okazje”.

Jak bezpiecznie robić zakupy w outletach?

Przed zakupem w outlecie:

 • Sprawdź stan produktu. Jeśli robisz zakupy w sklepie stacjonarnym, dokładnie obejrzyj produkt przed jego zakupem, aby upewnić się, że nie jest on uszkodzony. Gdy kupujesz online, dokładnie przeczytaj opinie o wybranym sklepie.
 • Przymierz produkt – to szczególnie ważne, jeżeli kupujesz ubranie lub buty.
 • Sprawdź cenę – porównaj cenę produktu w outlecie z ceną w tradycyjnym sklepie, aby upewnić się, czy rzeczywiście jest ona niższa.
 • Zwróć uwagę na politykę zwrotów w danym outlecie. Zasady mogą różnić się w zależności od miejsca. Niektóre outlety – podobnie jak tradycyjne sklepy – oferują możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni od daty zakupu. Inne outlety umożliwiają jedynie wymianę na inny rozmiar lub kolor.

Sprawdź także jak kupować i zbierać punkty na Temu >

Najważniejsze informacje z artykułu

 • czym jest outlet i kiedy pojawiły się pierwsze sklepy tego rodzaju w Polsce;
 • jakie kategorie produktów można znaleźć w outletach;
 • gdzie znaleźć outlety i jak rozpoznać, że dany sklep należy do tej kategorii;
 • jak bezpiecznie kupować w outletach, aby uniknąć nietrafionego zakupu;
 • jakie korzyści niesie ze sobą kupowanie w outletach.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK