Uniwersalna i prosta w obsłudze: szlifierka oscylacyjna

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Szlifierka oscylacyjna

Szlifierka oscylacyjna może być wykorzystywana do pracy z betonem, drewnem oraz metalem. Trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie bez niej remontu czy prac wykończeniowych. To uniwersalne narzędzie świetnie nadaje się do wygładzenia blatów meblowych czy powierzchni drzwi.

Rozmiar tarczy w szlifierkach oscylacyjnych należy dobierać ze względu na powierzchnię, która ma zostać wygładzona. Choć praca z większą tarczą może przebiegać szybciej i pozwala zaoszczędzić więcej czasu, pamiętaj, że może okazać się ona nieskuteczna przy niewielkich powierzchniach oraz w trudno dostępnych miejscach.

Szlifierka oscylacyjna do płaskich powierzchni

Nie ma bardziej uniwersalnego narzędzia niż szlifierka oscylacyjna, która z powodzeniem upora się z wygładzeniem dużych powierzchni płaskich oraz delikatnie zaokrąglonych. Możesz jej również używać do usuwania starych zabrudzeń oraz resztek farby i lakieru z powierzchni drewnianych. W doświadczonych rękach praca ze szlifierką oscylacyjną przebiega szybko, dokładnie i precyzyjnie. Dzięki prostokątnemu kształtowi stopy możliwe jest również dokładne wyszlifowanie narożników powierzchni. Idealną pracę urządzenia umożliwia praca silnika, która zapewnia bardzo niski poziom drgań i ich dużą częstotliwość, co wpływa na wahadłowy ruch stopy szlifierskiej.

Markowe szlifierki oscylacyjne dostępne są w sklepach partnerów PAYBACK np. electro.pl, OBI czy Jula, które w swojej ofercie posiadają szeroki asortyment elektronarzędzi. Podczas zakupu w sklepach partnerskich zyskujesz możliwość zbierania punktów PAYBACK, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody.


Przeczytaj również: Narzędzia warsztatowe i ich rodzaje – które wybrać i jakie są najbardziej przydatne?

Istotne parametry szlifierek oscylacyjnych

Szlifierki oscylacyjne dobieraj pod kątem zakresu prac, które masz do wykonania. Jeśli na oszlifowanie czeka duża powierzchnia, wówczas lepiej sięgnąć po szlifierkę oscylacyjną do drewna z dużą stopą. Ten kluczowy element szlifierki oscylacyjnej możesz wymieniać w zależności od potrzeb powierzchni. Producenci sprzętu dbają o to, by wymiana stóp nie była skomplikowana, dlatego w wielu modelach nie potrzebujesz do tego specjalnych kluczy – możesz skorzystać z systemów bezkluczykowych.

W szlifierkach oscylacyjnych można używać stóp o różnych kształtach, nie tylko prostokątnych. Mogą być zakończone w szpic lub specjalnie wydłużone, by szlifować powierzchnię w trudno dostępnych miejscach. Wymieniając stopę na okrągłą, zyskujesz szlifierkę oscylacyjną mimośrodową, przeznaczoną do obrabiania powierzchni wklęsłych.

Wpływ na pracę narzędzia i dokładność szlifowania ma również liczba oscylacji na minutę. Wydajny, dobrej jakości sprzęt może wykonywać ich nawet 27 tysięcy. Kolejny parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę, to amplituda oscylacji, czyli mimośrodowość szlifierki. Określa ona stopień wychylenia stopy podczas pracy. Im wyższa jest amplituda, tym większy ma wpływ na efektywność szlifowania.

Szlifierki oscylacyjne możesz także dobierać ze względu na sposób ich zasilania. Mogą to być szlifierki oscylacyjne pneumatyczne, hydrauliczne lub elektryczne. Te ostatnie zalecane są do wykonywania drobnych prac remontowych. W przypadku pracy na budowie na większych powierzchniach powinieneś rozważyć zakup szlifierki oscylacyjnej pneumatycznej lub hydraulicznej. Bogaty wybór sprzętu znajdziesz w sklepach partnerów PAYBACK.

Ważne zasady używania szlifierek oscylacyjnych

Obsługa szlifierki oscylacyjnej do drewna czy gipsu jest bardzo prosta. Powinieneś jednak przestrzegać kilku kluczowych zasad, które sprawią, że praca z nią będzie również bezpieczna i efektywna. Zanim rozpoczniesz pracę szlifierką oscylacyjną, sprawdź, czy pomieszczenie posiada właściwą wentylację. Powstający podczas szlifowania pył w dużym stężeniu może okazać się niebezpiecznym zjawiskiem i doprowadzić do pożaru, dlatego najlepiej pozbywać się go na bieżąco. Papier ścierny powinien natomiast posiadać otwory dopasowane do stopy szlifierki oscylacyjnej. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ właśnie tą drogą pył jest bezpiecznie odsysany. Ostatecznie otwory można wykonać samodzielnie. Nie mniej ważny jest sposób instalacji papieru ściernego na stopie szlifierki. Urządzenie będzie działać poprawnie tylko wtedy, kiedy zostanie on równo nałożony i dokładnie naciągnięty. Tuż przed rozpoczęciem pracy dokładnie sprawdź, czy na powierzchni nie ma żadnych elementów, które mogą uszkodzić sprzęt (np. gwoździ lub śrub). W trakcie pracy nie dociskaj tarczy zbyt intensywnie do szlifowanej powierzchni.


Zainteresuje Cię: Pomysł na prezent dla majsterkowicza

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!