Frezarka – nie tylko dla stolarzy

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Frezarka

Frezarka to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie różnego rodzaju łączeń w meblach, precyzyjnych zdobień oraz elementów funkcjonalnych, takich jak zaokrąglone krawędzie, otwory pod zawiasy, rowki lub fantazyjne wzory oraz żłobienia.

Wielu domowych majsterkowiczów uwielbia pracę w drewnie, zmienianie starych kredensów, ram do luster oraz drzwi w prawdziwe dzieła sztuki. Nie byłoby to możliwe bez frezarki, która pozwala na profilowanie, struganie, a także inne rodzaje precyzyjnej obróbki drewna. To narzędzie, z którego mogą korzystać zarówno osoby, które dopiero uczą się obróbki drewna, jak i profesjonaliści używający frezarek na co dzień w swojej pracy.

Dobra frezarka do drewna i metalu

Wiele osób kojarzy frezowanie z obróbką skrawaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ czynność ta polega na oddzielaniu od siebie poszczególnych warstw metalu, drewna lub tworzywa sztucznego dzięki wykorzystaniu ruchu obrotowego frezarki. Narzędzie zagłębia się w materiale, oddzielając od niego poszczególne warstwy. Frezarka do drewna to podstawowe narzędzie w branży meblarskiej. Używa się jej do tworzenia różnego rodzaju rowków pod zawiasy, do wykańczania kantów, wycinania wzorów lub zaokrąglania brzegów. Urządzenia te mogą mieć też inne przeznaczenie, ponieważ na rynku funkcjonują również frezarki do metalu. Profesjonalny sprzęt kupisz u partnerów PAYBACK, w sklepach OBI, Jula oraz electro.pl, które mają w swojej ofercie wiele elektronarzędzi. A za zakupy dokonane u partnerów Programu zdobędziesz punkty, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody.

Osoby początkujące powinny sięgnąć po frezarkę górnowrzecionową. Obsługa tego urządzenia jest bowiem prosta i bezpieczna, gdyż końcówka pracująca położona jest bezpośrednio nad stołem. Do niewielkich prac, takich jak frezowanie kantów i obrabianie krawędzi, wystarczy urządzenie o mocy 700-900 W. Dla nieco bardziej zaawansowanych osób odpowiedniejsza będzie jednak frezarka o mocy od 1250 do 1400 W. Urządzenie umożliwi wykonanie nieco bardziej złożonych prac stolarskich, np. wręgowania lub wycinania profili i krawędzi. Jeszcze mocniejszy sprzęt, o mocy 2000 W lub większej, przeznaczony jest dla profesjonalistów i używa się go do tworzenia schodów oraz stolarki budowlanej. Profesjonaliści powinni raczej sięgać po frezarkę dolnowrzecionową. Jej obsługa jest bardziej skomplikowana i mniej bezpieczna, ponieważ końcówka pracująca znajduje się pod stołem, dlatego nie jest wskazana dla niedoświadczonych osób.


Przeczytaj również: Piła ręczna – do drewna, metalu i uniwersalna. Którą piłę ręczną warto wybrać?

Żeby frezarka była skuteczna...

Aby prace związane z frezowaniem przebiegały bez zakłóceń, należy zaopatrzyć się w różnego rodzaju frezy. Najbardziej popularne narzędzia, jakie można dostać na rynku, mają następujące kształty:

  • wiertło-frez prosty – przeznaczony do drewna i metalu;
  • z łożyskiem, krawędziowy – do drewna i materiałów PVC;
  • kulisty – do pogłębiania i profilowania, zaokrąglania, wygładzania oraz kształtowania materiałów. Sprawdzi się też podczas obróbki w miejscach trudno dostępnych;
  • puszkowy – służy do wykonywania otworów pod zawiasy drzwiowe;
  • tarczowy, wgłębny – do frezowania rowków lub kanałów;
  • prosty, wgłębny – do frezowania rowków wpustowych w drewnie i materiałach drewnopochodnych;
  • obły – pozwala zmniejszyć opór podczas frezowania drewna i materiałów z PVC;
  • prosty – przeznaczony jest do drewna, płyt wiórowych i PVC;
  • tarczowy – używany do rowkowania; jego ostrze wykonano z węglika spiekanego.


Zainteresuje Cię: Wiertarkowkrętarka: wszechstronne narzędzie

Frezowania trzeba się nauczyć

Frezarka nie jest urządzeniem prostym w obsłudze. Warto wcześniej poobserwować osoby, które potrafią obsługiwać ten sprzęt i poćwiczyć na frezarkach o mniejszych gabarytach. Przed przystąpieniem do pracy powinieneś zapewnić odpowiednie miejsce do składowania odpadów, żeby skrawki nie leżały na materiale potrzebnym do pracy. Taki nieporządek może bowiem zmniejszyć precyzję wykonywanej pracy. Materiał musi zostać odpowiednio dociśnięty do blatu, żeby się nie przesuwał podczas pracy. Warto również upewnić się, czy końcówka skrawająca jest właściwie zamocowana. Jeśli włożysz ją zbyt płytko, może wypaść, a w efekcie uszkodzić frez i materiał, na którym pracujesz. Aby to zrobić właściwie, zacznij od odłączenia urządzenia od źródła prądu. Następnie odwróć frezarkę, poluzuj nakrętkę uchwytu i przyciskając przycisk blokady wrzeciona, wsuń frez na głębokość około ¾ uchwytu. Kolejna czynność to dokręcenie frezu i dociśnięcie nakrętki mocowania. Poprzez odpowiednie ułożenie głębokościomierza i głowicy trzeba także ustawić głębokość frezowania. Frez można umieścić na kilku wysokościach, w zależności od tego, na jakim poziomie głębokości chcesz stworzyć wyżłobienia.


Przeczytaj również: Piły spalinowe – rodzaje, przeznaczenie i parametry, które warto sprawdzić przed zakupem

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!