W czym podawać lody w zależności od okazji?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Lody

Trudno znaleźć osobę, która by nie lubiła lodów. Są one dostępne w wielu smakach i kolorach. Chętnie sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Smakołyki te warto podawać w sposób dopasowany do okazji, czyli w odpowiednich naczyniach. Tak zaserwowany deser zachwyci z pewnością wszystkich gości.

Niezależnie od tego, czy na przyjęciu podawane będą lody domowe, czy też takie, które zostały zakupione w sklepie, warto dobrze zastanowić się nad tym, w czym i jak je zaserwować. Liczy się przede wszystkim naczynie, ale także odpowiednio dobrane dekoracje i dodatki do deseru. Czym zatem kierować się, wybierając pucharki do lodów? Lepiej postawić na nowoczesne czy klasyczne wzornictwo? Oto kilka podpowiedzi.

Pucharki do lodów – jakie wybrać?

Na pytanie, w czym najlepiej serwować lody, większość osób odpowie, że w pucharkach. Jest to faktycznie najpopularniejsze rozwiązanie, które dostępne jest w wielu wariantach. Dlatego też można dopasować naczynia do okazji, z jakiej urządza się przyjęcie. Deser podany w ten sposób prezentuje się efektownie. Dodatkowo formy te można zazwyczaj wykorzystać również do zaserwowania innych słodkości przygotowywanych zarówno na zimno, jak i na ciepło (np. budyń). Warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Pod tym względem pucharki dzieli się na:

  • Szklane – najlepiej wybierać modele zrobione z wysokiej jakości materiału, odpornego na drobne zarysowania. Pucharki te są najczęściej przezroczyste, co pozwala na przygotowanie efektownego deseru lodowego, składającego się z kilku różnokolorowych warstw. Są dostępne w wielu wersjach – zarówno z ozdobną, jak i prostą czaszą, co pozwala dobrać je do klasycznych oraz nowoczesnych aranżacji stołu.
  • Porcelanowe – są to pucharki uznawane za najbardziej eleganckie. Mogą być gładkie lub bogato zdobione. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do pozostałych elementów zastawy stołowej.
  • Plastikowe – są lżejsze od pucharków wykonanych ze szkła czy porcelany. Oprócz tego dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Zazwyczaj wykorzystywane są na niezobowiązujących przyjęciach i spotkaniach z przyjaciółmi. Są chętnie wybierane, gdy lody podaje się w ogrodzie lub na tarasie.

Jeżeli z pucharków będzie się korzystać często i planuje się zakup większej ich liczby, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane egzemplarze można myć w zmywarce.

W czym podawać lody w zależności od okazji?

To, jakie ostatecznie naczynie zostanie wybrane do podania lodów, zależy w głównej mierze od okazji. Na oficjalnych przyjęciach sprawdzą się najlepiej wyżej wymienione pucharki ze szkła lub porcelany. Do deserów składających się jedynie z lodów i posypki można wybrać klasyczne modele o dużej, gładkiej lub grawerowanej czaszy. Natomiast desery, które będą bogato dekorowane owocami, bakaliami czy bitą śmietaną, o wiele lepiej będą wyglądały, gdy umieści się je w naczyniach w kształcie litery „V”. Tak przygotowane lody można podawać praktycznie na każdej ważnej rodzinnej imprezie czy spotkaniu firmowym.

Naczynia wykonane z tworzywa sztucznego będą pasowały do luźniejszych spotkań czy imprez. Mogą być też wykorzystane do podawania podwieczorków. Plastikowe pucharki do lodów warto mieć z kolei w zanadrzu szczególnie wtedy, gdy wśród gości będą małe dzieci. Będzie im łatwiej utrzymać je w rękach, a w razie upadku nie stłuką się, co zminimalizuje ryzyko zranienia się przy sprzątaniu.

Deser lodowy – nie tylko w pucharku. W czym jeszcze można podawać lody?

Pucharki to nie jedyne naczynia do zimnych deserów, które warto mieć w swojej kuchni. Lody można z powodzeniem podawać w różnych naczyniach. Chcąc podkreślić nowoczesną, minimalistyczną aranżację stołu, można zdecydować się na zestaw kolorowych misek wykonanych z metalu. Dla dzieci można przygotować deser, dobierając kolor naczynia do barwy przysmaku, przykładowo lody bananowe zaserwować w żółtej, a truskawkowe w czerwonej formie. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że miseczki wykonane z metalu będą dłużej utrzymywały temperaturę lodów, co pozwoli zachować ich przyjemną konsystencję.

Jeżeli naczynia mają służyć do podawania deserów dzieciom, to warto zainteresować się miseczkami z melaminy, które niejednokrotnie swoją formą nawiązują do ulubionych dziecięcych zabawek (np. pojazdów), owoców czy zwierząt.

Inną ciekawą propozycją są także miseczki waflowe do lodów. Jest to rozwiązanie dla prawdziwych miłośników zimnych łakoci. Podane w nich słodkości smakują wyśmienicie. Ich zaletą jest to, że wszystko zjadane jest do ostatniego okruszka, a po pysznym deserze nie trzeba myć naczyń, co doceni każda gospodyni samodzielnie przygotowująca przyjęcie.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?