Klocki Lego – City, Duplo czy Classic? Co można budować z tych klocków?

Strona głównaPAYBACK EkstraElektronika ● Klocki LEGO

Klocki Lego już od wielu lat pobudzają wyobraźnię młodszych i starszych dzieci na całym świecie. Trudno znaleźć dziecko, które nie słyszałoby o Lego City lub Lego Duplo. To klocki, które lubią też dorośli, dlatego stanowią doskonałą formę wspólnej zabawy.

Duński producent cały czas poszerza swoją ofertę, więc praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie wśród proponowanych zestawów. Klocki Lego pozwalają bowiem na wiele godzin wspaniałej zabawy. Chodzi tutaj nie tylko o składanie ich według instrukcji. Dzięki sile wyobraźni dzieci mogą tchnąć w nie życie i spędzić na miłej zabawie kolejne godziny. W ofercie są dostępne również gry Lego oraz filmy na licencji duńskiej marki. Dzięki temu możesz urozmaicić czas spędzany z dzieckiem w domu. A jeśli zdecydujesz się kupić produkty Lego u jednego z partnerów PAYBACK, zyskasz punkty, które później będziesz mógł wymienić na atrakcyjne nagrody na stronie Programu.

Klocki Lego – jak to wszystko się zaczęło?

Obecnie marką Lego oznaczone są setki zestawów klocków. Początkowo jednak firma zajmowała się produkcją zabawek z drewna, a klocki z tworzywa zostały wprowadzone dopiero w 1947 roku. Sama nazwa Lego pojawia się natomiast w roku 1932 i pochodzi od słów leg godt, które można przetłumaczyć jako „baw się dobrze”.

Pierwsze klocki w formie, w jakiej znamy je dzisiaj, pojawiły się w 1949 roku, a niecałe 10 lat później firma opatentowała system ich łączenia. Kolejne lata to szybki rozwój firmy i rozszerzenie oferty o kolejne propozycje. W latach 70. ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze figurki Lego, które obecnie są wypuszczane w całych seriach kolekcjonerskich, np. tematycznie nawiązujących do filmów animowanych dla dzieci. Od tamtej pory duńskie klocki podbiły świat. Obecnie docierają do niemal każdego zakątka na świecie i przejęły znaczną część rynku klocków.

Wybierz klocki Lego dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka

Obecnie firma Lego oferuje setki zestawów, które podzielone są według kategorii wiekowych. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są te z serii Duplo. Wśród nich znajdziesz zestawy nawet dla dzieci półtorarocznych, takie jak Lego Ciężarówka z alfabetem lub Lego Pociąg ze zwierzętami. Zestawy te nie tylko zapewniają wspaniałą zabawę, lecz także pozwalają na wspieranie rozwoju motorycznego dziecka oraz uczą malucha pierwszych liter i kolorów. Podczas zabawy możesz również nauczyć swoją pociechę nazw zwierząt. Układając takie klocki, maluch stworzy swoje pierwsze unikatowe konstrukcje, np. lwa z zielonym ciałem krokodyla. Lego Duplo przeznaczone jest dla dzieci w wieku do 4 lat. Dla nieco starszych pociech stworzono zestawy Juniors oraz wiele serii bajkowych. Są także dostępne klocki Lego dla dzieci w następujących przedziałach wiekowych: 6–8 lat, 9–11 lat oraz 12+. Można również znaleźć zestawy kolekcjonerskie z oznaczeniem od 14 lub 16 lat. Pamiętaj, że oferta klocków cały czas się zmienia, a aktualnie dostępne zestawy są podawane w udostępnianym dwa razy do roku specjalnym katalogu. Mogą więc pojawić się nowe zestawy z inną kategorią wiekową.

Podział na kategorie wiekowe to jednak nie jedyne kryterium wyboru klocków. Lego oferuje wiele wyjątkowych serii o różnorodnej tematyce. Jedną z flagowych propozycji marki, już od wielu lat dostępną na rynku, są zestawy Lego City. To klocki przeznaczone dla dzieci w różnym wieku i przedstawiają scenki z życia w mieście. Znajdziesz wśród nich takie propozycje jak: Lego Policja, Lego Straż Pożarna oraz różnego rodzaju auta. Dzięki tym zestawom stworzysz wraz z dzieckiem wspaniałe miasto Lego, w którym niczego nie zabraknie, nawet lodziarni, banku czy placu rekreacyjnego. Możesz postępować zgodnie z instrukcją albo puścić wodze fantazji i stworzyć własne budowle inspirowane propozycją firmy.

Zestawy Lego City zazwyczaj wybierane są dla chłopców. Dla dziewczynek przeznaczone są serie Lego Friends. Z tych klocków wraz z dzieckiem zbudujesz domek na drzewie, weźmiesz udział w imprezie na basenie lub zaserwujesz pyszny sok z food trucka. Do prawie każdego z tych zestawów dołączane są minifigurki Lego, które znacznie urozmaicają zabawę.

Firma Lego przygotowała też coś dla miłośników bajek i kina. Wśród popularnych serii znajdziesz m.in. zestawy Lego Star Wars, Lego Harry Potter, Lego Avengers oraz Lego Jurassic World zawierające figurki filmowych dinozaurów. Oprócz tego są też dostępne zestawy nawiązujące do autorskich produkcji Lego, takich jak Ninjago czy Nexo Knights.

Klocki z aktualnej oferty katalogowej Lego oraz starsze zestawy możesz kupić u naszych partnerów, m.in. w serwisie Allegro. Wystarczy, że w wyszukiwarce na stronie wpiszesz ogólne hasło, np. Lego samolot lub pociąg Lego, a wyświetlą się wszystkie pasujące tematycznie zestawy. Zanim jednak kupisz jeden z zestawów, wejdź na stronę Programu. Sprawdź, czy są dostępne kupony do Allegro i aktywuj je. Dzięki nim szybciej zbierzesz punkty PAYBACK, które możesz później wymienić np. na kartę podarunkową do serwisów partnerskich Programu.

Rozbudź kreatywność i wyobraźnię dziecka – poznaj zestawy Lego Classic, Creator oraz Technic

Jeżeli tylko jeden sposób na składanie danego zestawu to dla ciebie i twojego dziecka za mało, postaw na zestawy Creator. To seria, w której każde pudełko zawiera aż kilka instrukcji, które pozwalają stworzyć z jednego zestawu klocków aż trzy różne modele. Przykładowo, możecie zbudować rekina, mątwę lub rybę żyjącą w głębinach. W innym zestawie kryje się tyranozaur, pterodaktyl i triceratops. W serii Creator znajdziesz też większe zestawy, np. sklep zoologiczny, kawiarenkę oraz sklep z zabawkami. Co ciekawe, w przypadku niektórych zestawów są dostępne online dodatkowe instrukcje, które pozwalają na stworzenie kolejnych modeli. Możesz też oczywiście puścić wodze fantazji i stworzyć własną budowlę albo niesamowite stworzenie, np. smoka lub innego mitycznego stwora.

Jeżeli to za mało dla kreatywności i pomysłowości twojego dziecka, zdecyduj się na zestawy Lego Classic. Czym się one wyróżniają? Zawierają podstawowe klocki Lego oraz szereg klocków funkcyjnych. Znajdziesz wśród nich zestawy takie jak: Klocki na kółkach, Klocki buźki czy Klocki okienka. Są one odpowiednie dla dzieci w wieku od 4 lat i można z nich zbudować niemal wszystko, co podsunie wyobraźnia. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Do zestawów dołączonych jest kilka mini instrukcji, które stanowią doskonałą inspirację do rozpoczęcia przygody z kreatywnym budowaniem.

Klocki dla starszych

Jeżeli masz starsze dziecko (powyżej 9 lat), które interesuje się mechaniką i elektroniką, możesz zdecydować się na klocki Lego Technic typu 2w1 ze zmechanizowanymi funkcjami (np. zestaw Lego Dźwig). Zwróć też uwagę na zestawy z możliwością zdalnego sterowania przy pomocy kontrolera lub aplikacji na urządzenia mobilne. Dla pasjonatów motoryzacji prawdziwą gratką będą kolekcjonerskie zestawy, takie jak Lego Chevrolet Corvette ZR1 oraz Bugatti Chiron.

Zarówno serie Classic, jak i Technic są dostępne na stronie naszego partnera – w sklepie Urwis.pl. Aby móc otrzymać punkty PAYBACK za zakupy, pamiętaj, żeby zalogować się na stronie Programu i stamtąd przejść na serwis docelowy. Co ważniejsze kilka kompletów klocków LEGO można znaleźć w sklepie z nagrodami PAYBACK.

Najważniejsze informacje zawarte w artykule

 • Jak to wszystko się zaczęło?
  Artykuł opisuje początki klocków Lego, ich ewolucję i popularność na rynku zabawek.
 • Jak dobrać odpowiednie klocki Lego do wieku dziecka?
  Artykuł omawia różne serie klocków Lego dostosowane do różnych grup wiekowych, w tym Lego Duplo dla najmłodszych dzieci i zestawy dla starszych dzieci.
 • Jak rozwijać kreatywność i wyobraźnię dziecka za pomocą klocków Lego?
  Artykuł podkreśla, że klocki Lego pozwalają dzieciom rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię poprzez tworzenie unikalnych konstrukcji i ożywianie ich.
 • Jakie są klocki Lego dla starszych dzieci?
  Artykuł przedstawia serię Lego Technic oraz zestawy Creator, które są skierowane do starszych dzieci i umożliwiają bardziej zaawansowane budowanie i eksplorowanie mechanizmów.

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!