Zmiana czasu na letni – kiedy i dlaczego to się robi?

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Zmiana czasu z zimowego na letni

Kiedy zbliża się zmiana czasu na letni lub zimowy, wywoływane są gorące dyskusje. Wiele osób zastanawia się, czy taka czynność jest w ogóle potrzebna i dlaczego tak się robi. Jak się okazuje, nie tylko w naszym kraju dwa razy do roku przestawia się zegarki o godzinę do przodu lub do tyłu.

W ostatnich latach pojawiły się nawet propozycje, aby w naszym kraju zrezygnować ze zmiany czasu. Wciąż jednak ten obowiązek nie został zniesiony. Kiedy dokładnie następuje zmiana czasu zimowego na letni? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Czas letni – co oznacza to pojęcie?

Czas letni to pojęcie używane do określania lokalnego czasu w danym kraju. Przyjmowany jest on na dany okres w ciągu roku, zazwyczaj w miesiącach wiosennych i letnich. Wyprzedza o godzinę standardowy czas lokalny. Czas letni określa się skrótem DTS pochodzącym od angielskiego zwrotu Daylight Saving Time. Wprowadzenie tego czasu ma właśnie służyć zoptymalizowaniu wykorzystania światła dziennego. W Europie można się spotkać również ze skrótem CEST, pochodzącym od słów Central European Summer Time (pol. środkowoeuropejski czas letni). Zmiana pozwala nie tylko na lepsze wykorzystanie światła słonecznego, lecz także dostosowanie trybu życia do sytuacji, gdy naturalne światło jest dostępne dłużej niż w okresie zimowym.

Zmiana czasu na letni – kiedy i gdzie ją wprowadzono?

Z wprowadzeniem czasu letniego wiąże się ciekawa historia. Jak się okazuje, pierwsze pomysły tego typu pojawiały się już w połowie XVIII wieku. Mówił o tym m.in. jeden z najważniejszych amerykańskich polityków i naukowców tamtego okresu, Benjamin Franklin. Jednak zmiana czasu na letni nie została wówczas wprowadzona ze względu na dodatkowe założenia, które przedstawiał Franklin w swoich pismach.

Temat zmiany czasu powrócił dopiero na początku XX wieku. To zagadnienie poruszali m.in. William Willett oraz George Vernon Hudson. Jednak po raz pierwszy czas letni wprowadzono dopiero podczas I wojny światowej. Na ten krok zdecydowali się Niemcy, godzina została przesunięta również w Austro-Węgrzech i terenach podlegających tym państwom. Nastąpiło to 30 kwietnia 1916 roku o godzinie 23.00. Początek czasu zimowego ustalono wówczas na 30 września 1916 roku, na godzinę 1.00 w nocy. W następnych latach przesunięto daty przejścia na czas letni i zimowy. Nastąpiło to odpowiednio w nocy z 15 na 16 kwietnia i z 16 na 17 września. W kolejnych latach zmianę wprowadzono m.in. w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Obecnie zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach na całym świecie. W Europie nie dotyczy jedynie Rosji, Turcji, Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, a także Białorusi i Islandii.

fakty na temat zmiany czasu

Przestawienie czasu na letni w Polsce – od kiedy obowiązuje?

W dyskusjach na temat zmiany czasu często pojawia się pytanie, od kiedy obowiązuje ona w naszym kraju. Jak się okazuje, w Polsce czas zimowy na letni po raz pierwszy zmieniony został w 1919 roku. Kolejne zmiany nie następowały regularnie z roku na rok, zrezygnowano z nich m.in. podczas okupacji niemieckiej i w niektórych okresach po zakończeniu II wojny światowej. Zegarki przestawiano w latach 1945–1949 oraz 1957–1964, a od 1977 roku zmiana czasu z letniego na zimowy następuje co roku.

Warto tutaj odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy zmienić czas na letni? Należy to zrobić w ostatnią niedzielę marca (o 2.00 przestawia się zegarki na godzinę 3.00), a także w ostatnią niedzielę października (przestawia się zegar z godziny 3.00 na 2.00).

Kiedy czas letni zostanie zniesiony?

Wiele osób zastanawia się też, kiedy zmiana czasu na letni zostanie zniesiona. Jak się okazuje, w przeprowadzonej na terenie Unii Europejskiej ankiecie większość osób opowiedziała się za zniesieniem zmian czasu. W efekcie została wydana dyrektywa mówiąca o tym, że w krajach członkowskich zmiana czasu przestanie obowiązywać w 2021 roku. W Polsce aż 78% ankietowanych jest za zniesieniem jej. Kraje, które zostaną przy czasie letnim, ostatni raz wprowadzą zmianę w marcu 2021 roku, a te, które pozostaną przy zimowym – w październiku tego samego roku.

Zmiana czasu na letni – jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Wyżej wspomniana dyrektywa została podjęta z powodu niezadowolenia społeczeństwa z konieczności zmiany czasu dwa razy do roku. Chodzi m.in. o konieczność przestawiania zegarków oraz dostosowywania do tych zmian rozkładów jazdy komunikacji publicznej. Osoby podróżujące np. pociągami muszą liczyć się w tym okresie z dodatkowymi niedogodnościami, szczególnie gdy zmienia się czas letni na zimowy. Pojawiają się też problemy z przeliczaniem tras lotniczych i morskich. Zmiany sprawiają trudność nawet zaawansowanym systemom informatycznym, co może prowadzić np. do utrudnionego dostępu do bankowości elektronicznej.

Zwolennicy przestawiania czasu na letni wskazują na lepsze wykorzystanie dziennego światła w życiu codziennym. Jeszcze kilka lat temu jako główną zaletę tej zmiany podawało się większą oszczędność energii elektrycznej. Dzisiaj ten argument nie jest tak istotny, gdyż na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na optymalizację wykorzystania energii w domach oraz zakładach przemysłowych.

Jak sobie poradzić ze skutkami zmiany czasu?

Jednym z powodów niechęci wielu osób do zmiany czasu są problemy z przystosowaniem się organizmu do zaistniałej sytuacji. Jak można sobie z tym poradzić? Warto wstawać o stałej godzinie, odpowiedniej do wyszykowania się do pracy zarówno w czasie letnim, jak i zimowym. Innym sposobem na przyzwyczajenie się jest przesuwanie pory wstawania w kolejnych dniach o kilka/kilkanaście minut. Dzięki takim stopniowym zmianom organizm będzie mógł łatwiej się przystosować. Aby mieć szansę się wyspać, nie należy przesiadywać do późna. W utrzymaniu stosownego trybu dnia pomogą ci smartwatche, w których zaprogramujesz godzinę wstawania na każdy dzień. Urządzenia te pomagają też monitorować jakość snu oraz tętno w ciągu dnia. Dodatkowo taki zegarek możesz sparować z telefonem, aby otrzymywać powiadomienia o przychodzących rozmowach. To również dobry pomysł na zwiększenie aktywności w ciągu dnia, gdyż większość tego typu produktów ma wbudowane krokomierze oraz liczniki kalorii. Zastanawiasz się nad kupnem właśnie takiego zegarka? Zajrzyj do naszych partnerów, np. na Allegro. Za zakupy tam możesz zbierać punkty PAYBACK. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zalogować się na stronie Programu, skąd zostaniesz przekierowany na właściwą stronę. Sprawdź też, czy są dostępne aktualne kupony do wybranego przez ciebie sklepu. Pozwolą one szybciej zbierać punktów, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody.

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub tankując paliwo