Jak zmienić region i lokalizację w telefonie z Androidem oraz iOS

Strona GłównaPAYBACK EkstraAplikacja mobilna ● Zmiana regionu w telefonie

Zmiana regionu w smartfonie jest konieczna, kiedy przeprowadzasz się do innego kraju lub kupujesz urządzenie z zagranicy. Niektórzy też chcą używać innej lokalizacji, aby poczuć się bardziej komfortowo. Bez względu na powód sprawdź, jak zrobić to poprawnie w urządzeniach z systemem Android i iOS.

Lokalizacja – bez względu na to, czy używasz smartfona z systemem operacyjnym Android, czy iPhone’a z iOS – to jedna z najważniejszych funkcji telefonu. Dzięki niej służby ratunkowe łatwo namierzą cię w sytuacji awaryjnej, a ty możesz wykonywać szereg czynności, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie – m.in. korzystać z nawigacji samochodowej i używać swoich ulubionych aplikacji. Kiedy przeprowadzasz się do innego kraju lub przebywasz przez dłuższy czas za granicą, musisz odpowiednio przystosować swój telefon. Zmiana regionu pozwoli ci nadal używać ulubionych narzędzi, a także korzystać z aplikacji, które cieszą się popularnością w części świata, w której obecnie przebywasz. Sprawdź, jak dokonać koniecznych zmian w ustawieniach smartfona lub iPhone’a.

Jak zmienić kraj lub region na Androidzie?

Wielu osobom wydaje się, że w trakcie podróży do innego kraju smartfon powinien automatycznie zmienić lokalizację. To prawda, że po uruchomieniu mapy Google zobaczysz swoje aktualne położenie, jednak przy próbie pobrania nowych plików na telefon może pojawić się problem. Tę samą trudność ma osoba zza granicy, która na terenie Polski chce ściągnąć np. aplikację PAYBACK. System Android pozwala na swobodne pobieranie plików jedynie w miejscu zamieszkania, które zostało wskazane w ustawieniach. Dlatego blokuje operacje, których próbujesz dokonać w obcym kraju. Aby nadal korzystać ze wszystkich możliwości swojego telefonu, musisz wybrać jedną z poniższych opcji:

 • zmienić ustawienia ręcznie – wystarczy, że w ustawieniach sklepu Google PLAY w „metodach płatności” podasz swoją kartę bankową i wskażesz aktualny adres. Następnie tę samą lokalizację wpisz w głównych ustawieniach. Aktualizacja może zająć kilka godzin;
 • zmienić adres IP telefonu – zrobisz to dzięki takim programom jak TunnelBear VPN, jednak musisz liczyć się z tym, że twoje urządzenie będzie działało wolniej i wykorzystasz je do pobierania plików o małych rozmiarach;
 • pobrać aplikację Market Helper – przy instalacji tego narzędzia musisz wyrazić zgodę na dostęp do praw administratora. Wtedy będziesz mógł bez przeszkód zalogować się na swoje konto Google i zapisać konieczne zmiany w ustawieniach.

Sprawdź jak działa geolokalizacja w telefonie >>>

Co się stanie, jeśli zmienię region w telefonie z systemem Android?

Jeśli poprawnie zmienisz kraj lub region w telefonie z systemem Android, możesz bez przeszkód korzystać z lokalnych aplikacji. Wiele osób zastanawia się, czy po zmianie ustawień będzie możliwe korzystanie ze środków na koncie w sklepie Google Play. Jeśli saldo wynosi więcej niż 10 USD, zmiana regionu może okazać się niemożliwa. Dysponując kwotą mniejszą niż 10 USD, nie będziesz mógł wykorzystać tych środków podczas wizyty w obcym kraju. Pieniądze zostaną odblokowane dopiero wtedy, gdy wrócisz do poprzedniego adresu. Osoby, które planują wyprowadzkę na stałe, powinny wcześniej wykorzystać wszystkie dostępne środki.

Co będzie pokazywał system (waluty, płatności) po zmianie kraju?

Po zmianie regionu w telefonie utracisz dostęp do wcześniejszych środków w sklepie Google Play. Od tej pory wszystkie płatności będą dokonywane w walucie obowiązującej w kraju, w którym aktualnie przebywasz. Tak samo zachowa się urządzenie sprowadzone z zagranicy – dopiero po dokonaniu korekty w ustawieniach umożliwi ściąganie polskich aplikacji oraz korzystanie z polskiej waluty.

Co się stanie, jeśli zmienię region w telefonie z systemem iOS?

Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem operacyjnym iOS (iPhone lub iPad), również możesz dostosować jego działanie do kraju lub regionu, w którym aktualnie przebywasz. Zrobisz to na poziomie ustawień telefonu, choć w tym celu możesz także skorzystać z komputera. Aby zrobić to poprawnie:

 • wydaj wszystkie pozostałe środki na koncie Apple ID;
 • anuluj swoje subskrypcje lub poczekaj do czasu ich wygaśnięcia. Upewnij się, czy nie masz wypożyczonych filmów, karnetów lub zwrotów kredytu sklepowego w trakcie realizacji. Jeśli zależy ci na czasie, zamówienia przedsprzedażowe możesz anulować w dowolnym momencie;
 • sprawdź, czy możesz skorzystać z metody płatności obowiązującej w kraju, do którego się wybierasz;
 • ponownie ściągnij aplikacje, muzykę i filmy, z których często korzystasz. Nie ma gwarancji, że uzyskasz do nich dostęp w nowym regionie.

Co się stanie, jeśli przeprowadzisz się do innego kraju?
Jeśli przeprowadzisz się do nowego kraju, po zmianie regionu w telefonie będziesz mógł rozpocząć ściąganie aplikacji lub pobieranie plików w sklepie App Store. Pamiętaj, że – tak jak w przypadku sklepu Google Play – nie możesz operować środkami, które wcześniej znajdowały się na twoim koncie.

Jak zmienić kraj lub region Apple ID na iPhonie i iPadzie?

Jeśli korzystasz z iPhone’a lub iPada i chcesz zmienić region, postępuj według poniższej instrukcji:

 • Wejdź w „Ustawienia”.
 • Wybierz swoje imię i nazwisko, a następnie kliknij opcję „Multimedia i zakupy”.
 • Wybierz opcję „Pokaż konto”, a następnie stuknij w „Kraj/region”. Dokonaj niezbędnych zmian, zapoznaj się z warunkami i zaakceptuj nowy wybór w prawym głównym rogu.
 • Wybierz metodę płatności akceptowaną w danym kraju/regionie i wprowadź swój nowy adres.

W podobny sposób dokonasz korekty ustawień na poziomie komputera. Wygodnie będzie zacząć od otwarcia aplikacji iTunes i przejścia do ustawień konta Apple ID.

Sprawdź czym są superaplikacje >>>

Jak poprawnie zmienić region telefonu z systemem Android?

Jeśli chcesz zmienić region telefonu z systemem operacyjnym Android, skorzystaj z aplikacji Sklep Google Play i postępuj według instrukcji:

 • Otwórz aplikację Sklep Google Play.
 • Znajdź ikonkę profilu i kliknij ją (w prawym górnym rogu).
 • Wejdź w „Ustawienia konta i urządzenia”, a następnie wybierz „Kraj i profile”.
 • Zaznacz kraj, w którym będziesz korzystać z urządzenia.
 • Dodaj formę płatności obowiązującą w wybranym kraju.
 • Poczekaj na zaktualizowanie profilu. Może to potrwać nawet 48 godzin.

Tę samą operację możesz wykonać, korzystając z komputera. Zacznij od otwarcia strony pay.google.com, a następnie wejdź w „Ustawienia” i edytuj „Kraj/region” na poziomie opcji „Profil płatności”. Następnie utwórz nowy profil Google Pay i skonfiguruj go ze swoim nowym adresem.

Chcesz zmienić kraj w sklepie Google Play? Podsumowanie

Zmiana kraju w sklepie Google Play nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy, że postąpisz zgodnie z instrukcją – podasz dane karty bankowej i powiążesz z nowym adresem. Po dokonaniu korekty ustawień będziesz mógł bez przeszkód pobierać aplikacje dostępne w nowym kraju. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju zmian wolno dokonać tylko raz na 12 miesięcy. Jeśli planujesz przeprowadzkę na krótszy okres, rozważ skorzystanie z innego telefonu (zakup nowego numeru i karty SIM).

Pobierz aplikację PAYBACK i wejdź na wyższy poziom zbierania punktów. Wszystkie sklepy i kupony masz pod ręką.