Czajnik elektryczny – co należy o nim wiedzieć przed zakupem?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Jak wybrać czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny to mały sprzęt AGD, bez którego żaden dom nie może się obejść. Dzięki niemu można w ciągu kilku minut ugotować wodę na herbatę lub kawę. Wybór czajnika elektrycznego dostosowanego do potrzeb właściciela nie jest zatem oczywisty. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wybierając najlepszy czajnik elektryczny, należy wziąć pod uwagę liczbę osób, która będzie z niego regularnie korzystać, a także budżet, jaki zamierza się na zakup przeznaczyć. Od trwałych metalowych modeli po futurystycznie wyglądające szklane czajniki – opcji jest wiele i każda oferuje coś wyjątkowego. Decydując się na czajnik energooszczędny, klient inwestuje w potencjalne zmniejszenie rachunków w przyszłości.

Z jakich materiałów robione są czajniki elektryczne?

Materiał wykorzystany do produkcji czajnika elektrycznego jest najważniejszą cechą, na którą kupujący zwracają uwagę. Od niego w końcu zależy wygląd i styl urządzenia, co nierzadko przesądza o wyborze konkretnego produktu. Najbardziej przystępną opcją są modele plastikowych czajników elektrycznych, które każdy znajdzie nawet w supermarketach. Za niewielką cenę można kupić czajniki słynnych marek, w wielu opcjach kolorystycznych: oprócz klasycznego białego czajnika elektrycznego, warto wybrać czarny, czerwony, a nawet gustowny zielony. Specyficzny wygląd tworzyw sztucznych nie wszystkim jednak przypadnie do gustu. Ponadto, eksperci wskazują na fakt, że woda wchodzi w reakcję chemiczną z materiałem pojemnika, w którym jest przechowywana, w szczególności podczas podgrzewania.

Bardziej wyczuleni na jakość wody klienci zdecydują się na inny model, np. na czajnik metalowy, a konkretnie – ze stali nierdzewnej. Produkt ten posłuży właścicielom nawet przez kilkanaście lat, a dzięki nowoczesnemu stylowi będzie świetnie prezentować się w każdej kuchni. Zwykle jest on jednak ciężki, dlatego wielu entuzjastów herbaty decyduje się na szklany czajnik elektryczny. Szkło nie wchodzi w żadną reakcję z wodą, a to oznacza, że jest ono najlepszą opcją pod względem smaku – przegotowana woda będzie absolutnie neutralna pod tym względem, pozwoli użytkownikowi w pełni cieszyć się parzonym napojem. Niepodważalnym atutem szklanego czajnika jest jego wygląd, który gwarantuje komplementy gości. Niestety, jest równie piękny, co kruchy i bardzo podatny na zarysowania. Taki model ma też skłonność do szybkiego oddawania ciepła po zakończeniu pracy. Należy zastanowić się, co dla kupującego liczy się bardziej: wygląd czy funkcjonalność?

Kompromisem może być ceramiczny czajnik elektryczny. Tuż po szkle porcelana jest najzdrowszym materiałem, w jakim można gotować i przechowywać wodę. Ściany obudowy urządzenia nie nagrzewają się do takiego stopnia jak szkło, a to oznacza także bezpieczniejsze użytkowanie. Miłośnicy i miłośniczki stylu retro oraz vintage kochają te modele, ponieważ wiele z nich ma kształt imbryka, nierzadko jest pięknie malowana. Ich wadą jest duża waga i jeszcze większa cena – to zdecydowanie produkt dla prawdziwych pasjonatów.

Cechy energooszczędnych czajników elektrycznych

Przy rosnącej świadomości społecznej na temat wpływu człowieka na środowisko, nie zaskakuje fakt równoczesnego wzrostu zainteresowania konsumentów produktami, których używają na co dzień. Jaki czajnik elektryczny jest najlepszym wyborem dla konsumenta, któremu nie są obce kwestie proekologiczne? Parametry, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to rodzaj i moc grzałki – wbrew pozorom, są to ściśle powiązane ze sobą cechy. Grzałka spiralna pobiera mniej mocy niż grzałka płytowa, do tego jest zwykle stosowana w tanich czajnikach, co czyni ją bardziej przystępną dla kupujących. Niska moc powoduje jednak dłuższy czas gotowania wody – różnica między czasem gotowania 1 l wody w urządzeniu o mocy 500 W a tym w czajniku o mocy 2500 W potrafi wynosić nawet kilka minut. Inną kwestią jest minimalna ilość wody wymagana, by nie uszkodzić urządzenia: w modelach z grzałką płytową wystarczy tylko 100 ml, dzięki czemu ryzyko marnowania wody jest ograniczone.


Szanuj środowisko i segreguj odpady - zobacz jak!

Dodatkowe funkcje nowoczesnych czajników elektrycznych

Miłośnicy herbaty docenią czajnik elektryczny z regulacją temperatury, stanowiący nieocenioną pomoc przy parzeniu ich ulubionego napoju. Wbudowany termometr można znaleźć także w czajnikach o mniejszych niż standardowa pojemnościach, takich jak 1 l czy nawet 0,5 l. Wysokiej jakości czajnik elektryczny powinien być wyposażony w równie dobry filtr – szczególnie polecane są węglowe, które eliminują nieprzyjemne zapachy. Aby zadbać o schludny wygląd kuchni, można kupić nowoczesny czajnik elektryczny w wersji bezprzewodowej.


Poznaj historię powstani kawiarki oraz jak działa to urządzenie.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?