Zabawy dla dzieci w domu – w co się bawić z dziećmi w różnym wieku?

Strona głównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Zabawy dla dzieci w domu

Kiedy pociecha się nudzi, jej opiekun zadaje sobie pytanie o to, czym zająć dziecko. Zamiast włączać telewizor, można spędzić miło czas na wspólnej zabawie. Będzie to doskonałą okazją, by zbliżyć się do siebie. Jakie zabawy dla dzieci w domu będą najlepsze?

Zabawy mogą pobudzać kreatywność dziecka i w sprytny sposób przekazywać mu konkretną wiedzę. Możesz zorganizować ciekawą zabawę w domu dla dzieci w każdym wieku. Sprawdź, jak razem spędzić kreatywnie i miło czas oraz w jaki sposób zająć pociechę, gdy nie możesz się z nią pobawić.

Zabawy z dziećmi w domu – w co się bawić z najmłodszymi?

Czy można zorganizować w domu ciekawe zabawy dla dwu- lub trzylatków? Oczywiście, że tak. Zabawy z dwulatkiem w domu powinny być dostosowane do jego umiejętności postrzegania świata. Doskonale sprawdzi się np. „ciepło – zimno”. Dorosła osoba chowa jakiś przedmiot i, mówiąc „ciepło” albo „zimno”, wskazuje maluchowi drogę do „skarbu”. Inną zabawą, która będzie dobra zarówno dla dwu-, jak i trzylatka w domu, jest „Raz, dwa, trzy… Baba Jaga patrzy”. To propozycja dla większej grupy dzieci – im ich więcej, tym weselej. W tę zabawę mogą bawić się same maluchy, bez dorosłego opiekuna. Jedna osoba wciela się w Babę Jagę. Odwraca się do wszystkich uczestników plecami lub zasłania sobie oczy dłońmi. Staje też w pewnej odległości od innych. Kiedy wszyscy są już gotowi, wypowiada słowa: „raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie uczestnicy muszą podejść do niej jak najbliżej. Gdy skończy mówić, stają w bezruchu i muszą utrzymać pozycję, w której „zastygli”. Jeżeli ktoś się poruszy, gdy „Baba Jaga” do niego podejdzie, wraca na początek drogi. Po chwili cała akcja zaczyna się od nowa.

Jeżeli w domu jest wystarczająco dużo miejsca i odpowiednich zakamarków, dobrym pomysłem może być również zorganizowanie zabawy w chowanego.

Rodzaje zabaw z dziećmi w domu

Zabawy kreatywne dla najmłodszych – co się sprawdzi?

Małe dzieci uwielbiają różnego rodzaju zabawy kreatywne. Co ważne, tego rodzaju zajęcia nie tylko zajmują czas dzieciom. Pozwalają też ćwiczyć motorykę, rozwijają wyobraźnię i kreatywność malucha. Dla wielu dorosłych znaczenie ma również to, że zajmując się taką zabawą, dziecko wycisza się i uspokaja.

Kreatywne zabawy dla dwulatka w domu mogą bazować na malowaniu rękami. Wystarczą do tego bezpieczne farby przeznaczone do malowania palcami. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do malowania odpowiednio zabezpieczyć miejsce, gdzie dziecko będzie malować, a także ubranie pociechy. Ogromną radość sprawi maluchom możliwość samodzielnego zamoczenia paluszków w farbie i mazanie nimi po dużej kartce papieru. Podobnym pomysłem jest rozłożenie dużego arkusza na podłodze i zamoczenie stóp dziecka w farbie. To dla malucha dobre ćwiczenia sensoryczne i świetna zabawa. Z takich odcisków stóp lub rączek możecie razem stworzyć ciekawe obrazki, np. przedstawiające zwierzątka.

Jeśli masz nieco starsze dzieci, możesz urozmaicić kreatywne zabawy. Użyjcie plasteliny do tworzenia przestrzennych figurek lub do „malowania” obrazów. Możecie również wykorzystać w tym celu bibułę. Rwąc ją na kawałki lub zwijając w niewielkie kuleczki, stworzycie przepiękne obrazki. W ten sposób można okleić formy ze styropianu lub masy papierowej. Do wyklejanek warto też użyć świeżych lub suszonych liści oraz różnego rodzaju nasion i ziaren, np. słonecznika, dyni lub kasz.

Co jeszcze robić z dzieckiem w domu? Zagrajcie w gry planszowe

Jednym z popularniejszych sposobów na zabawy z dzieckiem w domu jest granie w gry planszowe. Takie pozycje jak chińczyk czy warcaby można znaleźć niemal w każdym domu. Obecnie wielu producentów oferuje coraz to nowsze i atrakcyjniejsze tytuły, które mogą zaangażować dzieci w różnym wieku, a nawet osoby dorosłe. Co więcej, obecnie powstają wersje tych samych gier dostosowane do potrzeb młodszych i starszych graczy. Przykładem mogą być takie popularne tytuły jak np. „Monopoly”, „Scrabble” czy „Wsiąść do pociągu”. Do wielu gier powstają dodatki, które pozwalają znacznie urozmaicić rozgrywkę. Dostępne są też ciekawe gry edukacyjne, które poprzez zabawę pozwalają dzieciom ćwiczyć umiejętności. W przypadku najmłodszych mogą to być gry typu memory. Starsze zainteresują się tytułami bazującymi na quizach i zagadkach z różnych dziedzin.

Wybierając grę dla całej rodziny, zwróć uwagę na wiek najmłodszego gracza. Zastanów się też nad tym, czy gra może zainteresować i zaangażować wszystkich domowników, a także dla ilu graczy jest przeznaczona. Dzięki temu będziecie mogli w ciekawy sposób wspólnie spędzić czas.

Jeżeli szukasz ciekawych tytułów gier planszowych dla dzieci w różnym wieku, zajrzyj do naszego sklepu PAYBACK. Znajdziesz tam ciekawe propozycje dla całej rodziny.

Zabawy w domu dla starszych dzieci – poznaj inspirujące propozycje

Dla wielu osób problematyczne okazuje się znalezienie pomysłu na zabawy ze starszymi dziećmi, np. dziewięcio- czy dziesięcioletnimi. Przy odrobinie wysiłku i pomysłowości można je zaangażować w ciekawe zabawy. Przykładem mogą być tutaj kalambury, czyli zabawa, w której trzeba odgadywać hasła, jakie pokazuje jeden z graczy. Hasło może być zaprezentowane w formie graficznej lub poprzez pantomimę. Jest przy tym dużo zabawy i śmiechu, dzięki czemu chętnie w nią się bawią również nastolatkowie.

Inną ciekawą propozycją są zabawy, do których realizacji wystarczy jedynie kartka oraz długopis. Przykładem mogą być „Państwa, miasta”. To gra, w której wypisuje się wybrane kategorie: państwa, miasta, rzeczy, imiona, jedzenie, rośliny, zwierzęta itp. Jedna osoba mówi po cichu alfabet, a pozostali gracze mówią w pewnym momencie stop, żeby wylosować literę. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy muszą uzupełnić tabelę hasłami z każdej kategorii zaczynającymi się na tę wybraną literę. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, a liczy się je w następujący sposób: wszyscy mają taką samą odpowiedź w danej kategorii – 5 punktów; każdy ma inną odpowiedź – 10 punktów, jeżeli ktoś nie ma odpowiedzi, dostaje 0 punktów, a pozostali 15 punktów. Inne tego typu zabawy to m.in. gra w statki, „piłkarzyki” czy „ciacho”.

Nie zapomnij również o możliwościach, jakie dają klasyczne karty do gry. Z najmłodszymi możesz zagrać w „wojnę”, a ze starszymi w makao lub „tysiąca”. Dużo radości przynosi także gra w „kuku” lub „oszusta”.

Oczywiście to tylko jedne z wielu możliwości. Przypomnij sobie inne, swoje ulubione zabawy z dzieciństwa i pokaż je dzieciom. Maluchy z pewnością są ciekawe, w co bawili się ich rodzice, gdy sami byli mali.

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub tankując paliwo