Płatności mobilne w Polsce - jakie rodzaje płatności mobilnych są dostępne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraAplikacja mobilna ● Płatności mobilne

PAYBACK Pay w płatnościach mobilnych

Nowoczesne technologie pozwalają na ułatwienie wielu dziedzin życia codziennego. Dzięki różnego rodzaju płatnościom mobilnym dotyczy to również płacenia za zakupy.
Nowoczesne rozwiązania znacznie ułatwiają dokonywanie płatności w czasie codziennych zakupów. Obecnie w Polsce można korzystać z kilku form płatności mobilnych.
Również korzystając z aplikacji PAYBACK, możesz płacić mobilnie. Chodzi tutaj o funkcję PAYBACK PAY Light , która połączona jest z Google Pay lub Apple Pay. Zobacz, czym różnią się od siebie płatności mobilne zbliżeniowe i zdalne. Dowiedz się także więcej na temat bezpieczeństwa tych usług.

Rodzaje zbliżeniowych płatności mobilnych dostępnych w Polsce

Mobilne płatności dostępne są na rynku finansowym już od kilku lat. Z każdym rokiem natomiast przybywa banków oraz firm, które oferują taką możliwość swoim klientom. Jeśli chcesz wiedzieć nieco więcej na temat samej historii płatności mobilnych, zajrzyj do artykułu wyjaśniającego jak działa technologia NFC >>>

Obecnie dalej bardzo popularnym rozwiązaniem jest korzystanie ze zbliżeniowych kart płatniczych. Jednak rozwijająca się technologia pozwala na płacenie smartwatchem, smartphonem czy opaską.. Do najpopularniejszych systemów płatności zbliżeniowych mobilnych zaliczają się:

  • Blik:
    Do niedawna kojarzony był najczęściej z płatnościami w internecie, a także w sklepach stacjonarnych z podaniem kodu. Od jakiegoś czasu za pomocą tej opcji można również płacić zbliżeniowo. Taki rodzaj płatności wymaga aktywnego NFC. Potrzebne jest także ustawienie blokady ekranu. Przy płatności wystarczy go odblokować i transakcja zostanie dokonana nawet bez dostępu do internetu.
  • HCE;
    Technologia HCE pozwala „zmienić” telefon w kartę płatniczą. Nie jest wymagany tutaj żaden dodatkowy chip czy karta płatnicza. HCE opiera się o działanie w chmurze. Dlatego też przy płatnościach dokonywanych w ten sposób konieczne jest to, aby urządzenie miało cały czas aktywny dostęp do internetu.
  • Google Pay:
    To kolejna płatność oparta na technologii NFC od Google. Jest to wirtualny portfel w telefonie, który można konfigurować za pomocą konta Google. Po odpowiednim skonfigurowaniu można w ten sposób płacić tak samo, jak kartą zbliżeniową. Usługa przeznaczona jest dla urządzeń z systemem Android.
  • Apple Pay:
    Jest to odpowiedź firmy Apple na usługę Google Pay. Poznaczona jest ona na urządzenia mobilne Apple.
  • Garmin Pay:
    Z tej usługi chętnie korzystają osoby aktywne. Daje ona bowiem możliwość płacenia smartwatchem. Można zatem dokonać zakupu, nawet gdy nie ma się przy sobie portfela czy telefonu, np. podczas codziennego joggingu.
  • PAYBACK Pay Light:
    Również użytkownicy aplikacji PAYBACK od niedawna mają możliwość płacenia za zakupy w stacjonarnych sklepach partnerskich dzięki funkcji PAYBACK PAY Light

Rodzaje zdalnych płatności mobilnych dostępnych na polskim rynku

Drugim rodzajem płatności mobilnych są płatności zdalne. Chodzi tutaj głównie o SMS-y premium, które wysyłane są na konkretne numery. Mogą to być też kody pobierane przez internet i wysyłane na wskazany numer telefonu. Tego rodzaju metody płatności są stosowane głównie w konkursach, ale także jako opłata za dostęp do serwisów premium, np. gal sportowych czy filmów w usłudze VOD. Cena za usługę jest określona przez usługodawcę.. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 0,12 zł brutto. Na ogół SMS-y konkursowe czy pozwalające na wykup usług to koszt od 1,23 zł brutto w górę.

Najczęstsze pytania związane z płatnościami mobilnymi

Rosnąca popularność płatności mobilnych powoduje, że wokół nich pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej padające.

  • Czy transakcje mobilne są bezpieczne?
    Najwięcej obaw wzbudzają kwestie związane z bezpieczeństwem transakcji mobilnych. W celu zwiększenia go należy przestrzegać kilku ważnych zasad, m.in. aktualizować aplikacje i mieć odpowiednio zabezpieczone urządzenie. Chodzi tutaj m.in. o program antywirusowy, a także o możliwość wyłączenia płatności mobilnych w razie zgubienia czy kradzieży urządzenia. Należy również uważać na próby oszustwa finansowego. Twórcy aplikacji mobilnych oraz banki dokładają ze swojej strony wszelkich starań, aby tego rodzaju płatności były bezpieczne.
  • Ile trwa transakcja mobilna?
    Transakcje mobilne przebiegają bardzo szybko, w ciągu nawet kilku sekund. Może się jednak zdarzyć, że system będzie potrzebował nieco więcej czasu na przetworzenie informacji.
  • Czy można używać płatności mobilnych w innych krajach?
    Płatności mobilne możliwe są w innych krajach. Pamiętaj jednak zawsze o tym, aby sprawdzić, czy system płatności mobilnych, z którego aktualnie korzystasz, na pewno oferuje taką możliwość.
  • Płatności mobilne w Polsce – w jakich bankach?
    Obecnie większość dużych banków w Polsce oferuje możliwość korzystania z płatności mobilnych. Warto przy tym pamiętać, że oferta poszczególnych banków może być zróżnicowana pod względem dostępnych opcji. Znajdziesz je m.in. w ofertach finansowych na PAYBACK, takich jak: PKO BP SA, mbank, Bank PeKao, Alior Bank czy Bank Millenium.

Najważniejsze informacje zawarte w tym artykule:

  • Z artykułu dowiesz się, czym są płatności mobilne, a także jakie są ich rodzaje.
  • Omawiamy najważniejsze rodzaje płatności mobilnych zbliżeniowych i zdalnych, takie jak: Blik, HCE, Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay, a także płatności premium SMS. Wspominamy również o nowej usłudze PAYBACK PAY Light.
  • Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z płatnościami mobilnymi. Dowiesz się na przykład, czy są one bezpieczne i czy można w taki sposób płacić w innych krajach.

Pobierz aplikację PAYBACK i wejdź na wyższy poziom zbierania punktów. Wszystkie sklepy i kupony masz pod ręką.