Bagaż rejestrowany - co można w nim przewozić i jakie są wymiary

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Bagaż rejestrowany

Podróżujący liniami lotniczymi zabierają ze sobą dwa rodzaje bagażu – podręczny oraz rejestrowany. Ten przewożony w luku bagażowym podlega pewnym ograniczeniom wagowym i ilościowym. Nie można także do niego spakować niektórych przedmiotów. Zanim zaczniesz pakować walizkę, poznaj obowiązujące przepisy!

Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, musisz postępować zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, w których znajdują się regulacje dotyczące przewozu zarówno bagażu rejestrowanego, jak i podręcznego. Linie lotnicze indywidualnie ustalają wymiary oraz wagę toreb i walizek, dlatego podczas planowania podróży odwiedź stronę wybranego przewoźnika. Bagaż rejestrowany jest ważony w chwili nadawania, a jego dozwolone wymiary zależą nie tylko od polityki konkretnej linii, ale również kierunku i taryfy. Istnieją również wykazy przedmiotów, których nie można przewozić, a wśród nich są m.in. substancje łatwopalne, chemiczne i toksyczne.

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Gdy wybierasz się w podróż samolotem, dokładnie przeanalizuj przepisy dotyczące bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Najczęściej jest tak, że to, czego nie można mieć przy sobie w samolocie, można umieścić w bagażu w luku. W walizce umieszczonej w luku bagażowym mogą znaleźć się:

  • ubrania;
  • kosmetyki;
  • akcesoria takie jak nożyczki do paznokci czy też golarki z niezabezpieczonym ostrzem;
  • ostre przedmioty (np. scyzoryki, sztućce);
  • suszarka do włosów, lokówki, prostownice;
  • parasole.

Bagażem rejestrowanym będzie także w wielu przypadkach tzw. bagaż specjalny, dlatego do luku trafi odpowiednio zabezpieczony rower, sprzęt do nurkowania, wózek dziecięcy, narty, a także instrumenty muzyczne dużych rozmiarów (mniejsze mogą zostać przewożone jako bagaż podręczny). Pamiętaj, że każdy bagaż musi przejść kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli jakiś przedmiot wzbudzi wątpliwości kontrolerów, możesz zostać poproszony o jego pozostawienie. Gdy rezerwujesz bilet lotniczy, pamiętaj o swojej karcie PAYBACK! Wśród naszych partnerów są również linie lotnicze, więc za rezerwację biletów możesz otrzymać punkty PAYBACK.

Zobacz również jak spakować bagaż podręczny

Co nie powinno się znaleźć w bagażu rejestrowanym?

Najważniejszą zasadą jest bezwzględny zakaz przewożenia substancji łatwopalnych, chemicznych i toksycznych. W bagażu rejestrowanym nie mogą znaleźć się:

  • materiały wybuchowe i łatwopalne, takie jak dynamit, fajerwerki, benzyna, rozpuszczalniki i materiały pirotechniczne;
  • substancje chemiczne i toksyczne, takie jak kwasy, trucizny, środki owadobójcze i baterie litowo-jonowe (poza wyjątkami);
  • sprzęt gazowy i butle pod ciśnieniem – np. butle z propanem, butle z tlenem i gaśnice;
  • substancje magnetyczne i materiały promieniotwórcze;
  • broń palna, amunicja i materiały wybuchowe;
  • narzędzia ostre i przedmioty, które mogą służyć jako broń (noże, siekiery, miecze, maczety, łomy;
  • substancje nielegalne i narkotyki;
  • produkty tytoniowe i e-papierosy;
  • żywe zwierzęta;
  • produkty spożywcze ulegające zepsuciu (np. mięso);
  • rośliny i produkty roślinne;
  • pieniądz w gotówce i przedmioty wartościowe (zaleca się zabranie ich w bagażu podręcznym). Pamiętaj, że duże sumy pieniędzy muszą być zgłoszone do kontroli celnej.

Jedzenie i napoje w bagażu podręcznym i rejestrowanym

Ilość płynów, jaka może być przewożona w bagażu rejestrowanym, nie jest określona żadnymi wytycznymi, dlatego możesz zapakować tam wszystko, czego nie można przewozić w bagażu podręcznym. W samolocie możesz mieć przy sobie napój, który kupiłeś w strefie bezcłowej lotniska oraz płyny zapakowane w pojedyncze buteleczki o pojemności 100 ml. W małych pojemnikach, które włożysz do przezroczystej torebki, przewieziesz również aerozole, żele, pasty do zębów oraz trunki o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 70%. Resztę napojów wysokoprocentowych należy umieścić w bagażu rejestrowanym, a ich ilość określają przepisy (inne na terenie Unii Europejskiej i poza nią). Również przewożenie jedzenia w bagażu rejestrowanym podlega określonym przepisom. Możliwe jest zabranie ze sobą słodyczy, ciast, twardych serów czy produktów w słoikach, jednak jedynie na terenie UE. Mięsa, świeżych owoców czy serów nie wolno wywozić poza granice Unii. Przed zapakowaniem produktów spożywczych do walizki warto prześledzić przepisy mówiące o tym, co można wwieźć na teren danego kraju. Wewnętrzne regulacje różnią się od siebie.

Przeczytaj również: Co zabrać na wakacje nad morze?

Dopuszczalne wymiary dla bagażu rejestrowanego i podręcznego w liniach Norwegian, Ryanair, Wizzair

Jakie wymiary i wagę może mieć bagaż podręczny i rejestrowany linii lotniczych Ryanair, Norwegian, Wizzair

Dopuszczalne wymiary dla bagażu rejestrowanego i podręcznego w liniach Lot i Lofthansa

Aktualne przepisy dotyczące przewożenia płynów w bagażu rejestrowanym

W bagażu rejestrowanym można przewozić płyny w nieograniczonych ilościach, dowolnych opakowaniach i niezależnie od ich wielkości. Nie ma ograniczeń co do rodzaju płynów, które można przewozić w bagażu rejestrowanym. Płyny powinny być umieszczone w szczelnych opakowaniach, aby zapobiec wyciekom podczas transportu. Etykietowanie płynów może ułatwić identyfikację ich zawartości podczas kontroli bezpieczeństwa. Jeśli podróżujesz do USA, musisz pamiętać, że TSA może poprosić o otwarcie bagażu rejestrowanego w celu sprawdzenia jego zawartości, w tym płynów. Przepisy dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym są bardziej restrykcyjne. Każdy płyn powinien zostać umieszczony w oddzielnej buteleczce o pojemności nie większej niż 100 ml, a wszystkie pojemniki powinny zmieścić się do przezroczystej torebki o pojemności max 1000 ml (1 l), którą należy wyciągnąć z plecaka lub torby podczas kontroli bezpieczeństwa. Przedmioty takie jak żele, pasty i kremy podlegają tym samym przepisom. Leki i żywność dla niemowląt są zwolnione z ograniczeń dotyczących przewozu płynów. Na niektórych lotniskach w Wielkiej Brytanii przy kontroli bezpieczeństwa używa się nowych skanerów CT, dzięki którym nie trzeba już wyciągać płynów i sprzętu elektronicznego z bagażu podręcznego. Dalsze zmiany mają dotyczyć nowego limitu dla przewożonych płynów, który ma zostać zwiększony do 2 l. Na europejskich lotniskach zmiany te pojawią się najwcześniej w 2025 roku.

Wymiary bagażu rejestrowanego

Wielkość bagażu rejestrowanego zależy od zasad ustalonych przez dane linie lotnicze, dlatego przed każdą podróżą sprawdź limity obowiązujące u wybranego przewoźnika. Znaczenie ma tutaj rodzaj połączenia, trasa czy klasa podróży. Średnia liczba sztuk bagażu rejestrowanego to 1–4, a przedział wagowy to najczęściej 20–32 kg. Maksymalny wymiar bagażu to 158 cm, obliczany po zsumowaniu wartości trzech krawędzi torby/walizki. Aby rozmiar i waga bagażu rejestrowanego odpowiadały wymogom, sprawdź informację o limitach w danej linii lotniczej i zaopatrz się w walizki lub torby podróżne stosownej wielkości.

Jeśli zbierasz punkty PAYBACK, możesz je wymienić na akcesoria turystyczne, w tym walizki różnej wielkości oraz torby.

Najważniejsze informacje w artykule

  • Co można bez obaw przewozić w bagażu rejestrowanym;
  • Co znajduje się na liście przedmiotów zakazanych, które nie mogą znaleźć się w bagażu rejestrowanym;
  • Jakie są średnie dopuszczalne wymiary bagażu rejestrowanego. Każda linia lotnicza prowadzi tutaj swoją politykę, dlatego przed rozpoczęciem pakowania zapoznaj się z jej wewnętrznymi przepisami;
  • Jakie są aktualne przepisy dotyczące przewożenia płynów.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki