Jak oszczędzać na jedzeniu i wydawać mniej pieniędzy - sprawdzone sposoby

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak oszczędzać na jedzeniu

Poza wydatkami na utrzymanie domu największą część domowego budżetu pochłania zakup żywności. Niestety bardzo dużo się jedzenia marnuje, co prowadzi do jeszcze większych strat w gospodarstwie domowym. Dlatego należy kupować produkty spożywcze z głową. Jak można oszczędzać na jedzeniu?

Pamiętaj, że oszczędzanie na jedzeniu nie oznacza wybierania produktów żywnościowych gorszej jakości. To zmiana nawyków zakupowych i kupowanie z rozwagą. Wartościowe posiłki przygotowywane w domu wcale nie muszą wiązać się z większymi wydatkami. Możesz jeść pysznie i zdrowo, jednocześnie nie nadwyrężając domowego budżetu. Przekonaj się, jak zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu dzięki jednemu ze sprawdzonych sposobów.

Dlaczego tracimy tak dużo pieniędzy na kupowaniu jedzenia?

Na zakupach spożywczych traci się najwięcej pieniędzy. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim z nieprzemyślanych zakupów, które często robione są pod wpływem chwili i emocji. Do sklepu wiele osób chodzi bez przygotowanej listy produktów potrzebnych w domu, co często skutkuje tym, że trzeba w krótkim czasie kilka razy wracać do sklepu. Podczas kolejnych wizyt w markecie chętnie kupowane są również niepotrzebne produkty. Warto też pamiętać, że w sklepach czeka na klientów wiele „pułapek”. Przyjemna muzyka, zapach świeżo pieczonego chleba lub wędzonego mięsa – te elementy mają na celu skłonienie klientów do wydania większej ilości pieniędzy. Lepiej nie wybieraj się do sklepu głodny, gdyż zapachy będą cię kusić do kupienia kolejnych, niepotrzebnych rzeczy. Uważaj też na promocje, szczególnie te na produkty z krótkim terminem ważności. Jeżeli kupisz za dużo, może się okazać, że nie dasz rady ich zjeść i resztę trzeba będzie wyrzucić.

Przeczytaj również: Zamawianie jedzenia online - sposób na oszczędzanie pieniędzy

Jak przygotować się do zakupów spożywczych? Zrób listę zakupową

Coraz więcej osób jest świadomych tego, jak wiele żywności (a co za tym idzie – wydawanych na nią pieniędzy) się marnuje. Dlatego często pojawiają się pytania o to, jak zacząć oszczędzać na jedzeniu. Odpowiedzią jest robienie przemyślanych zakupów, które nie tylko zmniejszą ilość wyrzucanego jedzenia, lecz także pozwolą sporo zaoszczędzić na codziennych wydatkach. Jeden z prostszych rozwiązań stanowi przygotowanie listy zakupowej. Możesz to zrobić, korzystając np. z aplikacji PAYBACK.

Pamiętaj, że samo spisanie produktów, które chcesz kupić, nie wystarczy. Aby zacząć oszczędzać na wydatkach spożywczych, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim sprawdź, co masz w szafkach i w lodówce. Zobacz, które produkty wkrótce się skończą oraz czego brakuje, a następnie wpisz je na listę. W ten sposób możesz ograniczyć kupowanie zbędnych rzeczy. Dla ułatwienia ułóż swoją listę tak, aby produkty z tego samego działu znalazły się obok siebie. Dzięki temu nie będziesz chaotycznie biegać pomiędzy półkami i zmniejszysz ryzyko, że kupisz coś pod wpływem chwili, niepotrzebnie wydając pieniądze.

O czym pamiętać, będąc w sklepie?

Dobrze przygotowana lista zakupów to jedynie połowa sukcesu. Pamiętaj, że oszczędzanie na jedzeniu to także odpowiednie zachowanie w sklepie. Część wskazówek otrzymałeś już powyżej – chodzenie na zakupy spożywcze po zjedzeniu solidnego posiłku, uważanie na „kuszące” promocje, a także opracowanie planu zakupów. Bardzo ważne jest porównanie cen produktów od różnych producentów. Przykładowo, jeżeli chcesz kupić płatki śniadaniowe, sprawdź, co oferują poszczególne marki i wybierz żywność o najlepszym składzie, w przystępnej cenie.

Jeżeli zastanawiasz się, jak jeszcze oszczędzać pieniądze na jedzeniu, to jednym z pomysłów może być planowanie posiłków na cały tydzień. Takie działanie pozwoli ci na robienie systematycznych zakupów i opracowanie dobrej listy zakupowej.

Zainteresuje Cię: Tanie zakupy spożywcze

Jak jeszcze można oszczędzać na jedzeniu?

Jednym ze sposobów na poczynienie kolejnych oszczędności jest samodzielne przygotowywanie niektórych produktów. Na początek mogą to być proste pasty do kanapek lub dżemy. Nie jest to trudne, a z czasem możesz zacząć robić też samodzielni chleb i wiele innych rzeczy. Często tego typu posiłki wychodzą dużo taniej niż te gotowe, a są o wiele zdrowsze i smaczniejsze.

Na jedzeniu można oszczędzać także z Programem PAYBACK. Robiąc zakupy w sklepach partnerskich, zbierasz punkty. Możesz te środki wymienić na jedną z nagród PAYBACK albo wykorzystać na voucher do jednego ze sklepów online w Programie. Oprócz tego warto zainstalować naszą aplikację – znajdziesz w niej informacje, jakie produkty są obecnie dostępne w przystępnych cenach. Od razu będziesz mógł je umieścić na liście zakupowej w aplikacji.

Zacznij oszczędzać dzięki punktom PAYBACK