Wiertarka udarowa – co jest istotne przy wyborze oraz czym się rożni od innych typów?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Wiertarka udarowa

Zwykła wiertarka nie zawsze poradzi sobie z przeszkodami na budowie. Aby wywiercić głębokie otwory w twardej powierzchni, trzeba użyć wiertarki udarowej. To konieczne, gdy mamy do czynienia z takimi materiałami jak marmur, kamień czy beton.

Wiertarka udarowa została wyposażona w mechanizm, dzięki któremu możliwe jest sprawne wiercenie otworów w bardzo twardych materiałach. To narzędzie do zadań specjalnych, które wykorzystuje się, gdy zwykły sprzęt zawodzi. Może być zasilana przez akumulator lub energię elektryczną. Oba rozwiązania mają wiele zalet, dlatego są powszechnie używane na różnych budowach i podczas domowych remontów.

Na co zwrócić uwagę, kupując wiertarkę udarową?

Dzięki wiertarce udarowej wiele prac może zostać wykonanych dużo szybciej i skuteczniej. W ofercie partnerów PAYBACK, czyli sklepów Obi, Jula oraz electro.pl, dostępne są wiertarki udarowe akumulatorowe oraz zasilane z sieci. Korzystając z oferty partnerów Programu, zyskujesz punkty, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody. Używanie mechanizmu udarowego w wiertarkach możliwe jest dzięki specjalnym wiertłom. Ich końcówki wykonane są z bardzo trwałych i odpornych węglików spiekanych (np. z tytanu lub wolframu). Sprawia to, że z wiertła można korzystać wiele razy bez obaw o to, że utraci swoje właściwości. Samo wzmocnione wiertło to nie jedyny element potrzebny do tego, by w pełni wykorzystać potencjał wiertarki udarowej. Należy jeszcze wybrać odpowiedni bieg. Zwykle w wiertarkach udarowych dostępne są wolne oraz szybkie obroty. Jeśli wybierzesz nieprawidłowe, może to doprowadzić do uszkodzenia materiału, na którym pracujesz lub części wiertarki. Szybkie obroty wykorzystywane są podczas wiercenia w twardych materiałach, a wolniejszego biegu używa się do wkręcania lub wykręcania śrub, wiercenia w miękkich materiałach, takich jak drewno lub podczas mieszania zaprawy. Korzystając z wolnego biegu, pamiętaj, że w trakcie pracy od czasu do czasu należy przerywać wiercenie i na moment włączać szybkie obroty. Pozwoli to oczyścić narzędzie z nadmiaru pyłu, który dostał się do niego podczas pracy. Pamiętaj również, by nie dopuszczać do zasłaniania otworów wentylacyjnych, które znajdują się w obudowie wiertarki. Dzięki temu sprzęt będzie pracował długo i bezawaryjnie.


Przeczytaj również: Torba narzędziowa – udogodnienie dla każdej złotej rączki

Wiertarka udarowa: akumulatorowa czy na prąd?

Wiertarki udarowe akumulatorowe to coraz popularniejsze rozwiązanie. To dobry wybór także wtedy, gdy potrzebujesz sprzętu o dużej pojemności, który może pracować jak najdłużej bez ponownego ładowania. Wśród zalet wiertarek akumulatorowych wymienia się to, że są w stanie ułatwić pracę w trudnych warunkach, np. wtedy, gdy praca odbywa się w dużej odległości od źródła prądu lub nie ma zbyt wiele miejsca na plączące się wokół kable. Najczęściej jednak wiertarki udarowe to urządzenia zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Dobre urządzenie można kupić w cenie do 300 zł. Nie warto oszczędzać na wiertłach – muszą one być elementami pozbawionymi słabych punktów. Jeśli więc podczas pracy wiertło trafi na pręt zbrojeniowy, jego struktura powinna pozostać nienaruszona, a sprzęt nadawać się do dalszego użytku. Dlatego warto wybierać elementy wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonego producenta. Taki produkt dostępny jest m.in. w sklepach Obi, Jula oraz electro.pl, które są partnerami PAYBACK.

Przy wyborze sprzętu weź też pod uwagę jego dopasowanie do rodzaju materiału, z którym będziesz pracować. Wiertła do materiałów budowlanych mogą różnić się liczbą krawędzi tnących czy sposobem wykonania:

  • wiertło widiowe – najczęściej stosowane, używane do najprostszych prac przy montażu elementów w betonie. Jego nazwa pochodzi od widii, czyli węglika spiekanego, którym pokryta jest robocza część wiertła, z dodatkiem kobaltu lub tytanu. Ma masywną głowicę o twardości porównywalnej z wiertłem diamentowym;
  • wiertło udarowe – mocne wiertło do pracy w betonie lub żelbecie;
  • wiertło diamentowe – jego głowica wykonana została z kruszcu naturalnego. Używane do głębokich odwiertów w trudnym podłożu. To najtwardszy i najbardziej odporny rodzaj wierteł.

Zainteresuje Cię: Piły spalinowe – rodzaje, przeznaczenie i parametry, które warto sprawdzić przed zakupem

Wiertarka udarowa - nie tylko do ciężkich zastosowań

Choć wiertarka udarowa to urządzenie, które może kojarzyć się z wymagającymi zadaniami na budowie lub podczas remontu, jest też sprzętem, dzięki któremu zawiesisz w domu obraz lub lustro. Sprawne urządzenie pozwoli również na przygotowanie otworów w ścianie pod montaż wiszących szafek kuchennych albo półek na książki. To nie wszystkie zadania, w których można wykorzystać wiertarkę udarową. Często okazuje się niezbędna do zamocowania listew przypodłogowych oraz do wkręcenia w ściany haków o różnych rozmiarach, na których później jest wieszany telewizor lub suszarka sufitowa w łazience.

Przeczytaj również: Wiertarkowkrętarka: wszechstronne narzędzie

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!