Piły spalinowe – rodzaje, przeznaczenie i parametry, które warto sprawdzić przed zakupem

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Piła spalinowa

Piły spalinowe są efektywnymi i uniwersalnymi narzędziami tnącymi. Dają możliwość skutecznej i szybkiej pracy zarówno z materiałami drewnianymi, drewnopodobnymi, jak i tworzywami sztucznymi. Istnieją także wzmocnione piły mechaniczne do cięcia metalu oraz do betonu. Co warto o nich wiedzieć?

Piły spalinowe składają się przede wszystkim z silnika i mechanizmu tnącego. Ten ostatni element może występować w postaci koła tnącego lub łańcucha. Wyróżnia się piły spalinowe do gałęzi (tzw. gałęziówki), małe i lekkie pilarki spalinowe, a także bardzo zaawansowane narzędzia z silnikami o mocy przekraczającej 5 koni mechanicznych.

Jak działa piła spalinowa? Jaka jest funkcja łańcucha piły?

Piła spalinowa to popularne narzędzie, które jest stosowane w szeroko rozumianym przemyśle. Korzystają z niego również właściciele domów z ogrodem. Piłę spalinową można określać też jako pilarkę spalinową lub piłę mechaniczną.

Jak zbudowana jest piła spalinowa? Lekkie piły mechaniczne o niedużych rozmiarach składają się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to silnik spalinowy, który napędzany jest mieszanką benzyny i oleju odpowiadającego za funkcje smarne silnika. Dzięki temu funkcjonuje on płynnie i poprawnie. Drugi element to mechanizm tnący, który występuje w różnych wariantach. Najpopularniejszy jest oczywiście łańcuch, ale stosowane są także ząbkowane tarcze. Piły mechaniczne wyposażone w tarcze charakteryzują się okrągłym kształtem. Właśnie z tego powodu nie mają uniwersalnego zastosowania. Świetnie sprawdzą się, jeśli zamierzasz ciąć drobniejsze elementy, ale w przypadku takich czynności, jak np. ścięcie drzewa, lepszym rozwiązaniem jest łańcuchowa piła spalinowa. Długa powierzchnia mechanizmu tnącego umożliwia duży zasięg operowania narzędziem.

Piły spalinowe możesz kupić m.in. w sklepie Obi lub na allegro.pl. Zanim kupisz produkty u jednego z partnerów Programu, zaloguj się na swoje konto PAYBACK, aby aktywować kupony i zebrać dodatkowe punkty za zakupy! Zgromadzone środki możesz później wymienić na atrakcyjne nagrody, np. na akcesoria do domu i ogrodu.

Rodzaje mechanicznych pił spalinowych i ich zastosowanie

Oprócz powyższego wyróżnienia pilarek spalinowych ze względu na konstrukcję mechanizmu istnieje również podział uwzględniający materiały, do których cięcia te narzędzia są przeznaczone. Wiele pił mechanicznych to raczej urządzenia uniwersalne, nie oznacza to jednak, że poradzą sobie z każdym materiałem.

Szukając narzędzia do skutecznej wycinki drzew, warto sięgnąć po silną, ciężką piłę spalinową o dużej mocy. Jeżeli jednak pragniesz tylko skrócić gałęzie w przydomowym sadzie, wybierz tzw. gałęziówkę, czyli drobniejszą piłę spalinową z łańcuchem.

Bardzo wydajne są piły spalinowe do betonu i metalu, zazwyczaj przeznaczone do profesjonalnego użytku. Skutecznie tną twarde materiały, wykorzystywane są również do cięcia kamienia. Duża moc tych urządzeń wymaga jednak doświadczenia i wprawy, a także – jak w przypadku innych narzędzi – odpowiedniego zabezpieczenia ciała i głowy.


Przeczytaj również: Piła ręczna – do drewna, metalu i uniwersalna. Którą piłę ręczną warto wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając piłę spalinową? Najważniejsze parametry

Eksperci są zgodni, że do najważniejszych kryteriów w przypadku piły mechanicznej należy waga oraz moc urządzenia. Waga pilarki spalinowej ma bezpośredni wpływ na sposób i komfort użytkowania. Narzędzie to nie może być zbyt ciężkie, gdyż wraz z rosnącym zmęczeniem użytkownika zwiększa się ryzyko urazu. Parametr ten skorelowany jest z mocą, ponieważ większy, wydajniejszy silnik oznacza wyższą wagę całkowitą. Do lekkich pił spalinowych zaliczyć można urządzenia, których ciężar nie przekracza 4–5 kg. Ciężkie piły łańcuchowe, najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów, ważą nawet powyżej 10 kg.

Podobnie jak w przypadku silników samochodowych, moc piły spalinowej wyrażana jest w koniach mechanicznych. Do zastosowań nieprofesjonalnych, domowych, w zupełności wystarczy pilarka spalinowa o mocy 2–3 koni mechanicznych. W bardziej zaawansowanych i wytrzymałych narzędziach ten parametr jest nawet trzykrotnie wyższy.

Dwoma kolejnymi aspektami, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze, jest długość prowadnicy łańcuchowej piły spalinowej oraz system filtrów powietrza. Od pierwszego czynnika zależy wygoda użytkowania pilarki w trudno dostępnych miejscach. Dłuższy mechanizm tnący usprawnia korzystanie z piły na większy dystans. Przydać się to może np. podczas ścinania gałęzi. Filtry powietrza z kolei to bardzo istotny mechanizm zabezpieczający. Warto sprawdzić, jakiego są rodzaju. Ich jakość wpływa na to, jak często należy je wymieniać na nowe lub czyścić. Kieruj się nie tylko marką i dopasowaniem filtra do konkretnego modelu pilarki, lecz także tym, czy urządzenie jest oryginalne.

Zwróć też uwagę na to, że zaawansowane, duże piły spalinowe zwykle mają znacznie więcej funkcji dodatkowych. Szukając pilarki do ogrodu, nie musisz korzystać z tak rozbudowanych opcji.


Zainteresuje Cię: Skrzynka narzędziowa – sposób na ład i porządek

Zaopatrując się w sprzęt do majsterkowania i remontów wraz z PAYBACK możesz oszczędzać dzięki punktom. Nie czekaj, dołącz!