Jakiego robota kuchennego wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Robot kuchenny

Podczas przygotowywania jedzenia niezastąpionym pomocnikiem może się okazać wielofunkcyjny robot kuchenny. Urządzenie wyręcza gospodynię domową w wielu prostych, ale czasochłonnych czynnościach, oszczędzając czas i energię. Czym się kierować podczas zakupu robota kuchennego?

Wielofunkcyjne roboty kuchenne w szybki i prosty sposób pomagają przygotować wiele potraw, zarówno słodkich deserów, jak i wytrawnych przysmaków. Urządzenie może mielić, ścierać, ciąć, miksować, ubijać, szatkować i zagniatać. Wieloczynnościowy robot kuchenny to pomocnik, którego chciałaby mieć chyba każda pani domu.

Jakie są rodzaje robotów kuchennych?

Wielofunkcyjny robot kuchenny to prawdziwy przyjaciel wszystkich wielbicieli domowego pichcenia. Niezależnie od tego, jakie danie się przygotowuje, tego typu urządzenie może usprawnić i przyspieszyć niemal każdą kuchenną pracę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli robotów kuchennych, które różnią się przede wszystkim funkcjonalnością. Zasadniczo wyodrębnia się dwa typy: wieloczynnościowe roboty kuchenne z misą lub z malakserem. Pierwszy typ wyposażony jest w znacznie mniejszą ilość funkcji, ale jest bardziej wydajny. Te modele można podzielić na kolejne kategorie związane ze sposobem obracania mieszadeł. Najbardziej tradycyjne wersje robią to jednokierunkowo, wokół własnej osi. Natomiast roboty planetarne mają możliwość obracania mieszadeł wielokierunkowo, czyli zarówno wokół osi własnej, jak i wokół misy. Urządzenia z malakserem są bardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu można w nich nie tylko mieszać składniki, ale również je rozdrabniać i siekać. W ramach tej kategorii wyróżnia się także roboty kuchenne z sokowirówką, blenderem, maszynką do mięsa, młynkiem do zbóż, nakładką do ubijania piany oraz tarczą do frytek. Przy użyciu jednego urządzenia można zrobić np. cały obiad w ekspresowym tempie.


Przeczytaj również: Niezbędne akcesoria do kuchni – co warto mieć?

Jak wybrać najlepszy robot kuchenny?

Wybierając najlepszego robota kuchennego, należy się skupić przede wszystkim na własnych oczekiwaniach związanych z jego funkcjonalnością. Niezależnie, czy będzie to robot kuchenny do ciasta, czy do gotowania, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, które informują o wydajności i komforcie użytkowania. W pierwszej kolejności należy sugerować się mocą urządzenia, która decyduje o jego tempie pracy. Im moc jest wyższa, tym robot może pracować szybciej. Moc wpływa także na siłę działania funkcji (np. ugniatania lub rozdrabniania) – im większa moc, tym bardziej efektywne urządzenie. Średnie, małe i tanie roboty kuchenne mają moc od 500 do 1000 W i sprawdzają się najlepiej do domowego użytku od czasu do czasu – można w nich szybko zrobić pyszny sos do makaronu, pesto, posiekać warzywa na surówkę czy do sałatki albo zagnieść ciasto bez brudzenia rąk. Najlepsze modele robotów kuchennych pracują z mocą nawet do 1500 W i pozwalają na błyskawiczne siekanie, krojenie (na plasterki, w kostkę, słupki, wiórki i inne) miksowanie, ubijanie i wyrabianie nawet stosunkowo dużej ilości ciasta.

Bardzo ważną cechą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego robota kuchennego, jest ilość obrotów, jakie może osiągnąć urządzenie. Średnio w tradycyjnych modelach to około 300 obrotów na minutę. Jednakże profesjonalne roboty kuchenne lub te z wyższej półki mogą osiągać nawet kilkanaście tysięcy obrotów w tym czasie. Można także sterować prędkością za pomocą odpowiednich programów.

Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonane jest urządzenie. Dotyczy to głównie robotów kuchennych z misą obrotową, która jest narażona na największe uszkodzenia i poddawana jest wielu próbom wytrzymałościowym. Dlatego dobrze, jeśli misa wykonana jest z aluminium, stali lub stali szlachetnej INOX. Plastikowe misy są lekkie i łatwo utrzymać je w czystości, ale niszczą się szybciej niż misy z innych tworzyw. Jeśli chodzi o misy, warto także zwrócić uwagę na ich pojemność. Choć dużym zainteresowaniem cieszą się mniejsze modele, ze względu na ich kompaktowy rozmiar i poręczność, to jednak optymalne są misy o pojemności powyżej 4 litrów. Sprawdzą się zarówno podczas przygotowywania ciast, jak i posiłków przygotowywanych na szybko.

Wiele osób docenia także akcesoria dołączane do kuchennych robotów. Żadne urządzenie nie może się obyć bez mieszadeł. To podstawowe elementy, które są używane podczas większości prac wykonywanych przez robota kuchennego. Warto wyposażyć się też w inne dodatki, które mogą z czasem okazać się niezastąpione. Najpopularniejsze są: haki do wyrabiania ciasta, trzepaczki kuliste i metalowe z możliwością wyrzutu, tarcze do tarcia grubo, zestaw do wyrobu kiełbasy, nakładki (np. do warzyw i makaronu) oraz zestawy sitek do mielenia. Dzięki temu robot kuchenny faktycznie staje się wielofunkcyjny.

Na jakie dodatkowe funkcje w robocie kuchennym warto zwrócić uwagę?

O jakości i wydajności robota kuchennego decydują głównie jego funkcje. Dla użytkowników, którzy mają wysokie wymagania, polecane są modele wyposażone w dodatkowe możliwości, które sprawiają, że praca przebiega szybciej i przyjemniej. Warto wyposażyć się w robot kuchenny z wagą, dzięki któremu można odmierzyć wymaganą porcję składników potrzebną do przygotowania potrawy bez używania dodatkowo wagi kuchennej czy miarek. Przydatna jest również funkcja turbo, która pozwala urządzeniu pracować przez pewien czas na najwyższych obrotach – znacznie zwiększa efektywność działania. Użytkownicy doceniają także wbudowane zabezpieczenia, np. automatyczne wyłączanie, zapobieganie przypadkowemu wpadnięciu mieszadeł do misy lub uniemożliwienie uruchomienia robota, gdy nie jest w pełni przygotowany do pracy. Dużą popularnością cieszą się też miksery kielichowe, które sprawdzają się podczas przygotowywania shake’ów. Natomiast tryb pulsacyjny pomoże łatwo pokruszyć składniki, np. do letnich koktajli.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?