Jaki ekspres do kawy jest najlepszy? Porady i ciekawostk

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Jaki ekspres do kawy jest najlepszy?

Ciężko wyobrazić sobie dzień bez porannej kawy.Świetnie przygotowana mała czarna szybko postawi na nogi i doda energii. Tak doskonałe efekty zapewni napój zaparzony w dobrym ekspresie do kawy. Sprawdź, jak wybrać sprawdzony model.


Aby delektować się pyszną małą czarną, warto wybrać dobry ekspres do kawy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

W zależności od oczekiwanych efektów nowoczesne ekspresy do kawy dają wiele możliwości. Warto więc sprawdzić, jakie są rodzaje urządzeń i czym się one charakteryzują. Zasadniczo wydziela się trzy typy ekspresów, które różnią się nie tylko sposobem przyrządzania małej czarnej, ale również wpływają na jej finalny smak.

  • Przelewowy ekspres do kawy – za jego pomocą można przygotować napój, którego smak będzie przypominał jego turecką odmianę, z tą różnicą, że dzięki zastosowaniu papierowego filtra kawa będzie pozbawiona fusów. Będzie zawierała ona też mniej kofeiny. Ten model wyposażony jest w pojemny dzbanek, co pozwala na sporządzenie kilku filiżanek naraz. Jest on również prosty w obsłudze.
  • Ciśnieniowy ekspres do kawy – to jeden z najpopularniejszych typów ekspresów. W jego obrębie można wyróżnić modele: kolbowe, na saszetki, z młynkiem, automatyczne lub kawiarki. Są to urządzenia najbardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu umożliwiają przygotowywanie kawy o różnych smakach. Niektóre modele wyposażone są również w system do spieniania mleka, co pozwala na zrobienie cappuccino lub latte w szybki i łatwy sposób. Zarówno ciśnieniowy ekspres do kawy do zabudowy, jak i wolnostojący to doskonałe urządzenie do biura oraz domu. Coraz większym uznaniem cieszą się również modele na kapsułki, które w prosty sposób przyrządzają napój w rozmaitych smakach.
  • Ekspres do kawy ciśnieniowo-przelewowy – nazywany również ekspresem kombinowanym. Wyposażony jest w dwa osobne elementy zaparzające: ciśnieniowy i przelewowy, które pozwalają na zmianę sposobu przygotowywania kawy w dowolnym momencie. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które najbardziej docenią użytkownicy, którzy lubią delektować się różnymi rodzajami małej czarnej.

Przeczytaj jeśli szukasz crusherów do przypraw.

Najważniejsze funkcje w ekspresach do kawy

Dobry ekspres do kawy powinien być wyposażony w kilka niezbędnych funkcji, dzięki którym każdy napój nie tylko będzie się wyróżniał niezwykłym smakiem i aromatem, ale samo jego parzenie będzie proste i intuicyjne. Najlepsze modele będą miały możliwość automatycznego przygotowania cappuccino, które jest jednym z najpopularniejszych typów kawy. Przydatną funkcją jest również podgrzewanie filiżanek, dzięki czemu mała czarna dłużej utrzyma swoją temperaturę. Nie bez znaczenia jest także zewnętrzny pojemnik na mleko, który łatwo zdemontować i wyczyścić. Jeśli zaś chodzi o zbiornik na wodę, to ten powinien odznaczać się dużą pojemnością. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie dużej liczby kaw, bez konieczności częstego uzupełniania płynu.


Zobacz także jak wybrać dobry filtr do wody.

Czym się kierować podczas wyboru ekspresu do kawy?

Głównym kryterium wyboru idealnego ekspresu do kawy powinny być indywidualne preferencje dotyczące sposobu przyrządzania gorącego napoju. Najbardziej uniwersalnymi rozwiązaniami, które dają najwięcej możliwości, są ciśnieniowe modele, najlepiej kombinowane lub automatyczne, wyposażone w większą liczbę dodatkowych funkcji. Przed zakupem urządzenia warto się zastanowić, co podczas parzenia kawy będzie najważniejsze.

Warto pamiętać, że nie tylko gust powinien decydować o wyborze najlepszego modelu. Kawa z ekspresu powinna nie tylko doskonale smakować, ale również przyjemnie pobudzać i zawierać jak najmniejszą liczbę szkodliwych substancji. Samo urządzenie natomiast nie powinno zabierać zbyt dużo miejsca i być łatwe w obsłudze. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak:

  • rozmiar – największe gabarytowo są modele ciśnieniowe, zwłaszcza wersje automatyczne; małe ekspresy do kawy są znacznie poręczniejszym rozwiązaniem, w szczególności dla osób, które nie dysponują dużą ilością wolnej przestrzeni w swojej kuchni;
  • moc – im większa, tym proces parzenia kawy przebiega szybciej;
  • ciśnienie – w przypadku modeli ciśnieniowych ten parametr jest kluczowy; optymalnym rozwiązaniem są ekspresy wysokociśnieniowe, które skracają czas parzenia kawy do kilkudziesięciu sekund, wytwarzają pyszną piankę i umożliwiają przygotowanie klasycznego espresso.

Dodatkowo, w przypadku ekspresów ciśnieniowych z opcją mielenia kawy, uwagę należy zwrócić na młynek. Ten powinien być wyposażony w wysokiej jakości noże lub młoteczki, które idealnie zgniotą ziarna, bez generowania wysokich temperatur. Dzięki temu kawa nie zostanie pozbawiona swoich właściwości oraz walorów smakowych.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?