Blendery ręczne i kielichowe – różnice i podobieństwa. Zastosowanie blenderów

Strona GłównaPAYBACK EkstraKuchnia ● Jaki blender wybrać?

Blender służy przede wszystkim do rozdrabniania jedzenia. Wykorzystuje się go do przygotowania m.in. koktajli, soków, kawy mrożonej czy placków ziemniaczanych. Najlepsze blendery służą też do podgrzewania przygotowywanych dań.

Miłośnicy zdrowych koktajli mogą wybierać między blenderem ręcznym a kielichowym. Pierwszy z wymienionych, mimo że jest poręczniejszy, ma mniejszą moc. Do modeli z kielichem zalicza się m.in. smoothie maker wyposażony w pojemnik, który można zamknąć i zabrać ze sobą na siłownię.

Do czego służy blender?

Sprawny blender to niezastąpiony pomocnik kucharza, bez względu na stopień wtajemniczenia w sztuce kulinarnej. Jego historia zaczęła się w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Mimo że za jego twórcę uznawany jest Fred Waring, to w rzeczywistości wynalazcą blendera był Stephen Poplawski. Użytkownicy chwalą to urządzenie za niewielki rozmiar. Poza tym dostępne na rynku sprzęty mają zazwyczaj przystępną cenę, są więc w zasięgu niemal każdego. Mocną stroną tego urządzenia jest również szeroki zakres możliwości. Blender służy do rozdrabniania, sprawdza się zawsze, gdy trzeba coś zmiksować, wymieszać kilka składników.

Zobacz jak działają crushery do przypraw

Przed zakupem konkretnego modelu należy sprawdzić, w jakiego rodzaju końcówki jest on wyposażony. Niektóre egzemplarze oprócz wymiennych ostrzy zaopatrzone są w końcówkę do ubijania, co zwiększa możliwości zastosowania sprzętu. Znaleźć też można urządzenia wyposażone w tarcze do krojenia w plastry. Ponadto, istnieją blendery, które mają programy do przygotowywania konkretnych koktajli. Dysponując takim sprzętem, nie trzeba znać dokładnego przepisu. Gdy wrzuci się do kielicha odpowiednie składniki, blender samodzielnie dostosowuje prędkości obrotów na każdym kolejnym etapie pracy. Najlepsze egzemplarze wyposażone są w funkcję gotowania. Bardzo praktycznymi urządzeniami są te z trybem pulsacyjnym, dzięki któremu możliwe jest dokładne wymieszanie wszystkich składników przygotowywanego dania bądź koktajlu. Dobry blender to zatem inwestycja, która się opłaca.

Dania z blendera

Każdy, kto zastanawia się nad zakupem omawianego sprzętu AGD, powinien sprawdzić, co można dzięki niemu stworzyć. Wiele osób doskonale zna smak placków ziemniaczanych z blendera. Urządzenie służy również do przygotowywania ciasta naleśnikowego i siekania orzechów. Kawa mrożona to kolejny przysmak, który można zrobić, posiadając taki sprzęt. Za jego pomocą przyrządzi się też pyszną zupę krem, gęsty sos do mięsa i pożywny sok. Dużą popularnością cieszą się zdrowe koktajle z blendera.

Ponieważ to urządzenie służące do rozdrabniania, powinno znaleźć się w domu każdej młodej mamy. Dzięki niemu przygotowywanie pierwszych bezmlecznych posiłków dla kilkumiesięcznego niemowlaka stanie się dużo prostsze. Blender znacznie ułatwi życie osobom, które z różnych powodów są zmuszone zrezygnować ze stałych pokarmów.


Poznaj przepis na domowe lody

Rodzaje blenderów – jaki wybrać?

Miłośnicy zup kremów powinni zaopatrzyć się w blender ręczny, który (jak sama nazwa wskazuje) należy trzymać w ręku przez cały czas pracy urządzenia. Mimo że nie posiada kielicha, można znaleźć go w wielu domach. Wynika to z jego szerokiego zastosowania. Blender ręczny umożliwia bezpośrednie miksowanie w garnkach lub miskach. W dodatku jest lekki, poręczny, a przez to funkcjonalny, nie wymaga dużo miejsca do przechowywania. Wystarczy nim zmiksować w rondlu bulion warzywny i pokrojoną w kostkę dynię, aby następnie przygotować kremową zupę. Blender ręczny jest idealny do koktajli owocowych lub warzywnych. Dołączony do niego pojemnik ma zazwyczaj pojemność 0,5–1 litra. W sklepach są także dostępne bezprzewodowe blendery, które gwarantują pełną swobodę ruchów. Można nawet zabrać je ze sobą w plener. Trzeba jednak wiedzieć, że modele bez kabla mają niższą moc niż sprzęt zasilany sieciowo.

Cięższym i droższym urządzeniem jest blender kielichowy. Mimo że wymaga większej przestrzeni roboczej, ma dużo funkcji i znacznie wyższą moc (nawet 2000W). Ponadto zapewnia lepszą stabilność i pewność ruchów w porównaniu do modelu ręcznego, co ma pozytywny wpływ na jakość pracy. Wyposażony jest w pojemnik (mieszczący 1–2 litry), do którego wkładane są składniki, a po uruchomieniu sprzętu zostają zmiksowane. W przeciwieństwie do modelu ręcznego blender z kielichem zalicza się do urządzeń stacjonarnych. To rozwiązanie idealne dla tych, którzy przygotowują koktajle dla większej liczby osób. Do grupy blenderów kielichowych należy zaliczyć smoothie maker, który wygląda nieco inaczej niż klasyczna wersja tego urządzenia. Jak sama nazwa wskazuje, to sprzęt przeznaczony do robienia smoothie. Wyposażony jest w dużo mniejsze naczynie do miksowania, które jednocześnie pełni rolę pojemnika do przechowywania przygotowanego smoothie (zamyka się go specjalną nakrętką). Co ważne, można zabrać go ze sobą na rower czy jogging. Smoothie maker wykorzystuje się też do robienia gładkich zupek dla niemowląt. Należy podkreślić, że blender sportowy ma mniejszą moc.

Wyposaż swoją kuchnię w niezbędny sprzęt i produkty. Rób zakupy z PAYBACK i zacznij oszczędzać dzięki punktom. Jak wolisz robić zakupy?